Ministerul Sănătăţii: Orice medic român poate deveni membru al comisiilor de specialitate

Orice medic român, din țară sau străinătate, poate deveni membru în comisiile de specialitate, dacă respectă anumite condiții, se precizează într-un comunicat de presă publicat pe site-ul Ministerului Sănătății.
Filip Stan
29 nov. 2016, 13:18
Ministerul Sănătăţii: Orice medic român poate deveni membru al comisiilor de specialitate

Potrivit sursei citate, pentru prima dată, membrii comisiilor de specialitate ale Ministerului Sănătăți nu vor mai fi numiți de ministru, ci vor fi selectați printr-un proces transparent, care ține cont de criterii de profesionalism și integritate.

„Medicii cu cetățenie română, indiferent dacă profesează în România sau în afara țării, își pot trimite dosarul pentru a intra în procesul de selecție. Această decizie vine după ce lipsa unor criterii de selecție și precizările neclare în cazul conflictelor de interese au condus la apariția unor majore disfuncționalități în constituirea și misiunea comisiilor de specialitate”, se mai precizează în comunicat.

Criteriile care trebuie îndeplinite sunt: să fie medic specialist sau cu minim trei ani de studii în domeniul de competență al comisiei, respectiv cadru medical care își desfășoară activitatea de minim 5 ani în domeniul de competență al comisiei, să fie persoană fizică cu cetățenia română, indiferent de domiciliu și țara în care își desfășoară activitatea, să cunoască o limbă de circulație internațională și să dețină abilități de utilizare a mijloacelor moderne de comunicare.

„Profesionalismul candidaților este evaluat pe baza unui punctaj transparent, care ține cont de activitatea clinică și didactică, prezența atestatelor și supraspecializărilor, experiența profesională internațională, publicarea de articole și de cărți medicale, desfășurarea de studii clinice, colaborările cu organizații nonguvernamentale ale pacienților. Pe baza acestor criterii se va realiza un punctaj, care va permite realizarea unui clasament al candidaților. Dintre primii 8 membri vor fi aleși prin vot secret președintele, vicepreședintele și secretarul, restul devenind membri permanenți, iar următorii 8 vor fi membri supleanți”, explică MS.

Un număr de 54 de comisii, fiecare reprezentând o specialitate medicală, reunind în total peste 800 de specialiști, vor colabora cu Ministerul Sănătății.

Conform comunicatului de presă, vor fi excluse candidaturile persoanelor care prezintă condamnări penale.

„Fiecare membru va completa o declarație de interese pentru ultimul an calendaristic, declarând colaborările cu firmele producătoare și distribuitoare de medicamente și aparatură medicală”, afirmă aceeași sursă.

Totodată, în ședințele în care unul dintre membrii permanenți s-ar putea afla în conflict de interese, acesta va fi înlocuit cu un membru supleant.

„Pentru ca rezultatul activității comisiilor să atingă cel mai înalt nivel de calitate științifică, ordinul de ministru permite participarea la întâlnirile comisiilor a unor personalități considerate relevante pentru temele supuse discuțiilor. De asemenea, pentru ca în activitatea comisiilor să se țină cont și de perspectiva pacientului, la ședințele acestora poate participa, în calitate de invitat permanent, un reprezentant desemnat de asociațiile pacienților din domeniul comisiei”, se menționează în comunicatul de presă.

Comisiile de specialitate ale Ministerului Sănătății elaborează protocoalele terapeutice, fundamentează deciziile ministrului Sănătății cu privire la politicile, strategiile și programele de acțiune în domeniul sănătății populației, identifică prioritățile naționale pe termen scurt, mediu și lung, propun pachetele de servicii medicale care se asigură în cadrul sistemului de sănătate și îndeplinesc alte sarcini esențiale pentru buna desfășurare a activității ministerului.

Citeşte şi Narcis Copcă, managerul Spitalului Sfânta Maria, solicită ministrului Sănătăţii asigurarea banilor necesari pentru transplant

 

DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce să pui în tigaia în care gătești carnea de vită ca să iasă fragedă și suculentă. Ingredientul secret folosit de marii bucătari
Capital.ro
Elena Udrea e terminată! Adrian Alexandrov a făcut anunțul. Nu se mai poate așa!
Playtech.ro
Când ai voie să întorci în intersecție, ce spune Codul Rutier din România. Puțini șoferi cunosc noile reguli
DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Adevarul
Rusia și-a schimbat din mers strategia pentru a pune mâna pe România. „Rețeta nu e complicată, dar e pusă ingenios în practică”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
Măsurile discutate în spatele ușilor închise. Ce li se pregătește românilor. Lista completă
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali a luat decizia, după plecarea lui Nicușor Dan
kanald.ro
Rezultate BAC 2025 au fost publicate pe un site nesecurizat! 23 de candidați din România au luat nota 10
Cancan.ro
🔴 Ce a apărut pe site-ul edu.ro chiar când elevii așteptau rezultatele la Bacalaureat 2025. Momente de stupoare la BAC. FOTO ↘️
Playsport.ro
Testamentul politic al lui Ion Iliescu. Ce ar trebui să facă România acum: „Puterea nu...
Capital.ro
Anunț pentru cei care stau la curte! Se elimină autorizația. Primăria nu mai vine să te demoleze
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Nu mai purta blugi după această vârstă. Trebuie să spui „adio”: semnul care arată că nu te mai avantajează
MediaFlux
Românii pot primi milioane de euro de la stat și UE. Ce trebuie să știi despre noile finanțări
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bacalaureat 2025: prima generație care își poate vedea lucrările înainte de contestații