Trupul neînsufleţit al ambasadorului rus ucis la Ankara va ajunge marţi la Moscova

Trupul neînsufleţit al ambasadorului rus în Turcia, Andrei Karlov, ucis luni la Ankara, va fi repatriat marţi la Moscova, a anunţat o purtătoare de cuvânt a Ambasadei rus, Irina Kasimova.
Romania TV
20 dec. 2016, 09:26
Trupul neînsufleţit al ambasadorului rus ucis la Ankara va ajunge marţi la Moscova

Pe aeroportul din Ankara a avea loc o ceremonie religioasă cu un număr limitat de participanţi, printre cre se vor număra diplomaţi din Turcia şi oficiali de rang. Ulterior, trupul neînsufleţit al ambasadorului va fi trimis în Rusia, însoţit de familia sa, de medicul Ambasadei şi de psihologi ai Ministerului rus de Extern.

La ordinele autorităţilor ruse, o echipă de anchetă formată din ofiţeri din Ministerul pentru Situaţii de Urgenţă şi Comisia de Anchetă urmează să ajungă în curând la Ankara pentru a lucra împreună cu anchetatorii turci.

Preşedintele rus Vladimir Putin ar urma să-l decoreze post-mortem pe Andrei Karlov.

„Credem că atacul este o provocare menită să submineze îmbunătăţirea relaţiilor bilaterale precum şi să împiedice o luptă eficientă împotriva terorismului în Siria”, a declarat Irina Kasimova, o purtătoare de cuvânt a Ambasadei Rusiei la Ankara.

Ambasadorul rus din Turcia, Andreo Karlov, a fost împuşcat mortal în noaptea de luni spre marţi, în timp ce rostea un discurs în deschiderea unei exploziţii de fotografie.

Potrivit autorităţilor, atacatorul, care a fost ofiţer de poliţie, a fost netrualizat de forţele de ordine.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Secretul succeselor lui David Popovici, Ilie Năstase și Simona Halep, dezvăluit de Mircea Lucescu: „Totul stă în asta. E ceva fantastic!”
Capital.ro
EXCLUSIV. Plata pensiei pe card în România. Modificarea necesară între bănci și Casa de Pensii: Toată lumea ar câștiga
Playtech.ro
Cine are prioritate în rampă? Regula dă bătăi de cap şoferilor
Adevarul
„Mama ta a făcut-o!”. Limbaj suburban la Casa Albă la o întrebare despre locul stabilit pentru întâlnirea dintre Trump și Putin
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Tânără de 19 ani l-a refuzat pe milionarul de 48 de ani
kanald.ro
INCENDIU în sectorul 6 din București! S-a emis RO-ALERT
Cancan.ro
Câți bani primesc de la stat locatarii blocului din Rahova? Rămân fără case, după ce clădirea va fi demolată
iamsport.ro
Ion Țiriac l-a văzut pe David Popovici când era copil și a rămas marcat de ceea ce a urmat: 'L-am cunoscut din întâmplare'
MediaFlux
Românii care nu primesc pensie indiferent de vârstă. Cât trebuie să lucrezi de fapt pentru a beneficia de pensie de la stat
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025