Apple este dat în judecată de Nokia din cauza unor dispute pe tema brevetelor de licenţă

Nokia intentează un proces împotriva companiei Apple din cauză că aceasta a încălcat 32 de brevete de licenţă tehnologice, procesele fiind deschise în trei instanţe de judecată din Germania şi una din Texas, potrivit BBC.
Alina Costache
22 dec. 2016, 09:34
Apple este dat în judecată de Nokia din cauza unor dispute pe tema brevetelor de licenţă

Acuzaţiile vizează brevete pentru display, interfaţa cu utilizatorul, software, antene, seturi de chipuri şi codarea video.

Marţi, Apple a demarat acţiuni juridice împotriva Acacia Research şi Conversant Intellectual Property Management, pretinzând că a conspirat cu Nokia pentru a lua bani de la Apple.

„De când a fost de acord cu o licenţă care acoperă câteva brevete din portofoliul Nokia Technologies, în 2011, Apple a refuzat ofertele următoare făcute de Nokia pentru a licenţia alte invenţii brevetate care sunt folosite de mai multe produse Apple”, potrivit Nokia, scrie Mediafax. 

În perioda 2009-2011, cele două companii au fost implicate într-o serie de acţiuni legale pe tema brevetelor pentru tehnologia pe care o utilizează în telefoanele mobile.

În final, cele două companii au ajuns la o înţelegere. Apple a făcut o singură plată, fără să dezvăluie suma, urmând alte tipuri de plăţi pentru a utiliza tehnologia Nokia.

Nokia a vândut afacerea cu telefoane mobile către Microsoft, în 2014. În 2016, compania anunţa că va reintra pe piaţa telefoanelor mobile, licenţiindu-şi tehnologia şi brandul către firma finlandeză HMD, care construieşte, din nou, telefoane marca Nokia.

Citeşte şi Telefoanele Nokia vor reintra pe piaţă începând cu 2017

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Oana Roman își sărbătorește tatăl! Ce surpriză i-a pregătit lui Petre Roman
Fanatik.ro
Ce a pățit iubita lui Cristiano Ronaldo. Georgina Rodriguez a luat legătura cu autoritățile pentru a rezolva problema
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 22 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Admitere liceu 2026. Când pot elevii să își confirme locul și ce acte sunt necesare pentru înscriere
Adevarul
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
400.000 de euro salariu pentru transferul verii la FCSB. Jucătorul a ajuns deja în România
MediaFlux
PAPARAZZI Edi Iordănescu și Narcis Răducan, prieteni la cataramă! Cei doi împart o cafea și o vorbă despre fotbal FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România