Pasajul pietonal Lipscani, preluat de Primăria Capitalei

Primăria Generală a Municipiului Bucureşti, prin Administraţia Monumentelor şi Patrimoniului Tursitic, se va ocupa, de anul viitor, de administrarea Pasajul Latin din centrul Capitalei, aflat până acum în administrarea Consiliului Local al Sectorului 3 şi ajuns într-un stadiu avansat de degradare.
Romania TV
28 dec. 2016, 11:51
Pasajul pietonal Lipscani, preluat de Primăria Capitalei

Consiliul General al Municipiului Bucureşti a decis, miercuri, trecerea pasajului pietonal Lipscani, care face legătura între biserica Sfântul Gheorghe Nou şi Centrul Vechi al Capitalei, din administrarea Consiliului Local al Sectorului 3 în administrarea Administraţiei Monumentelor şi Patrimoniului Tursitic, din subordinea PMB.

Potrivit Mediafax, predarea-primirea pasajului Latin se va face în termen de 30 de zile din momentul în care hotărârea CGMB va intra în vigoare.

În anul 2012, Primăria Generală a Bucureştiului a finalizat renovarea pasajului pietonal subteran care face legătura între strada Lipscani şi biserica Sfântul Gheorghe Nou. Investiţia, în valoare de aproximativ două milioane de lei, a presupus instalarea unui nou sistem de iluminare, a unui sistem de monitorizare video, montarea a două ascensoare pentru persoanele cu dizabilităţi, amenajarea mai multor basoreliefuri reprezentând harta Imperiului Roman, harta Daciei precum şi montarea a 20 de machete, turnate in ipsos, care ilustrau scene de luptă din războaiele daco-romane sculptate pe Columna lui Traian.

După doar patru ani, însă, în Pasajul Latin nu se mai găsesc decât basoreliefurile împăratului Traian şi regelui Decebal, ambele vandalizate. Pereţii sunt plini de mâzgălituri şi graffiti de la un capăt la altul, iar toate machetele şi ramele luminoase au dispărut.

Neoanele care luminau pasajul au dispărut cu totul, cele şase camere de supraveghere sunt fie sparte, fie acoperite cu vopsea şi doar micile spot-uri din tavan mai funcţionează. Din loc în loc, tencuiala de pe pereţi şi tavan a căzut, iar la intrarea în pasaj dinspre strada Lipscani s-a prăbuşit chiar şi o parte din zidărie. Lifturile pentru persoanele cu dizabilităţi sunt sparte, vandalizate, iar singurul lor rol mai este acum acela de a ascunde gunoaiele.

Hărţile Daciei şi Imperiului Roman şi toate machetele turnate în ipsos, care ilustrau războiul daco-roman, au fost date jos toamna trecută pentru a fi transpuse în materiale definitive, după ce artista Adriana Valentina Ivan a câştigat o licitaţie publică organizată de Primăria Capitalei. Aceasta s-a angajat ca, până în decembrie 2015, să toarne în bronz cele două hărţi, să transfome în similipiatră cele 20 de machete şi să le monteze la loc în Pasajul Latin. Pentru aceste operaţiuni municipalitatea urma să îi achite peste un milion şi jumătate de lei.

Până şi camerele de supraveghere, care ar fi trebuit să monitorizeze permanent ce se întâmplă în pasaj pentru a preveni vandalizarea lucrărilor, au fost, la rândul lor distruse.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Cornel Dinu, verdict dur pentru Ianis Hagi la echipa națională: „Nu e de acolo!”. Gluma amară a lui „Mister”
Capital.ro
Un mare artist a fost răpus de cancer. Este doliu în lumea muzicii: A contribuit la formarea unei mișcări globale
Playtech.ro
Când se dau muşcatele afară. Cum le îngrijeşti în aprilie pentru a avea flori până toamna târziu
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
”Dacă nu era Lucescu, Steaua nu câștiga Cupa Campionilor”. Mesajul primit de Florin Prunea, în direct, din partea unui ultras stelist important
MediaFlux
Ultimul meci al marelui Mircea Lucescu s-a încheiat astăzi! Primele imagini de la Cimitirul Bellu FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj