Zborul MH370: Autorităţile anunţă sistarea căutărilor după ce nu s-a reuşit localizarea avionului

Căutările submarine pentru găsirea avionului Boeing 777 ce efectua zborul MH370 al companiei Malaysia Airlines, dispărut în 2014, au fost sistate după ce operațiunile nu au reușit localizarea aparatului în sudul Oceanului Indian, au anunţat autoritățile malaeziene, australiene și chineze.
Romania TV
17 ian. 2017, 09:22
Zborul MH370: Autorităţile anunţă sistarea căutărilor după ce nu s-a reuşit localizarea avionului

Zborul cu indicativul MH370 al Malaysia Airlines a dispărut în ziua de 8 martie 2014, în sudul Oceanului Indian, la scurt timp după decolarea de la Kuala Lumpur, cu destinația Beijing, având la bord 239 de persoane, majoritatea cetățeni chinezi.

‘În pofida tuturor eforturilor, ajutate de cele mai bune mijloace științifice disponibile (…) căutările nu au fost în măsură să localizeze aeronava’, în zona de 120.000 km2 în care s-au desfășurat, au indicat autoritățile din cele trei state implicate.

Ultima navă implicată în operațiuni a părăsit zona marți, după încheierea căutărilor pe fundul Oceanului Indian.

Malaezia, Australia și China au convenit în luna iulie să suspende căutările în cazul în care avionul nu va fi localizat sau nu vor fi găsite noi dovezi în urma operațiunilor de căutare.

Australia a respins luna trecută o recomandare a investigatorilor de mutare a căutărilor mai la nord, explicând că nu există dovezi care să sprijine această idee.

Singurele trei fragmente confirmate ca provenind de la aparatul Boeing 777 al companiei Malaysia Airlines au fost găsite pe plaje din Mauritius, insula franceză Réunion și pe o insulă din largul coastelor Tanzaniei. Despre alte 30 de fragmente găsite în aceleași locuri, dar și pe plaje din Mozambic, Tanzania și Africa de Sud, se crede că ar putea proveni de la aeronava Boeing.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Anamaria Prodan și Laurențiu Reghecampf s-au împăcat! Impresara a făcut marele anunț
Fanatik.ro
Dan Șucu, dezvăluiri neașteptate. Ce anomalii a observat milionarul în domeniul HoReCa
Capital.ro
Se pregătește un partid pentru Călin Georgescu: Un brand autodefinit drept mesianic. Nu va renunța!
Playtech.ro
Dacă numele tău de familie este pe această listă, eşti român 100%. Care este cel mai des întâlnit
Adevarul
România va plăti datoria istorică de 6,8 milioane de dolari pentru importul de bumbac fibră către SUA
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
Șocant! Ce a pierdut un român în Donbas în urma războiului din Ucraina: 'Vor intra în posesia Rusiei'
MediaFlux
Presupusu iubit al Rodicăi Stănoiu, primele declarații. Ce zice despre relația cu fostul ministru
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
A MURIT: Călin Georgescu e în doliu!. S-a mutat la Cer o stea a demnității românești!