ALERTĂ în România. Încă trei decese din cauza gripei: Numărul morţilor a ajuns la nouă

Alte trei decese cauzate de gripă au fost înregistrate în perioada 9-15 ianuarie 2017, astfel că numărul victimelor din acest sezon a ajuns la nouă, nicio persoană nefiind vaccinată, anunţă Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT).
Cristina Macuc
19 ian. 2017, 14:25
ALERTĂ în România. Încă trei decese din cauza gripei: Numărul morţilor a ajuns la nouă

Potrivit Centrului, morbiditatea prin infecţii respiratorii acute a fost mai crescută comparativ cu cea înregistrată în săptămâna precedentă.

Activitatea gripală a evoluat cu intensitate medie, cu tendinţa de extindere regională în zona de sud-est (Bucureşti, Constanţa, Olt, Dâmboviţa), zona de nord-est (Iaşi, Suceava, Botoşani, Neamţ), cu răspândire locală (Alba, Bihor, Cluj, Braşov) şi cazuri sporadice în unele judeţe.

La nivel naţional, numărul total de cazuri de infecţii respiratorii acute (gripă clinică, IACRS şi pneumonii) a fost de 101.626, cu 43,1 la sută mai mare comparativ cu cel înregistrat în aceeaşi săptămână a sezonului precedent (71.003) şi cu 15,1 la sută mai mare comparativ cu cel întregistrat în săptămâna anterioară (88.286).

În acelaşi interval, 9-15 ianuarie, au fost înregistrate 17 cazuri de Infecţii Respiratorii Acute Severe (SARI), cu 11 mai multe faţă de aceeaşi perioadă a sezonului precedent şi cu două mai multe faţă de săptămâna precedentă.

Totodată, au fost trei decese noi la cazuri de SARI confirmate cu virus gripal, din care două cu tipul A, subtip H3N2 si unul cu tipul A, nesubtipat.

Numărul total de decese la cazuri confirmate cu virus gripal este de nouă, dintre care opt cu tipul A H3N2 si unul cu tipul A, nesubtipat.

Distribuţia deceselor pe grupe de vârstă arată astfel: un caz la grupa de vârstă 0-1 an, unul la 15-49 ani, unul la 50-64 ani şi şase la peste 65 ani.

Cinci dintre decese au fost la persoane de sex feminin şi patru la bărbaţi. Opt dintre persoanele decedate (89 la sută) au avut condiţii medicale pre-existente. Niciuna dintre persoanele decedate nu fusese vaccinată, potrivit CNSCBT.

De la începutul sezonului de supraveghere a infecţiilor respiratorii acute, a gripei şi a SARI şi până în 1 ianuarie au fost confirmate în laborator 306 cazuri de gripă, dintre care 249 de cazuri tip A, subtip H3N2, 53 cazuri tip A, nesubtipate şi patru cazuri tip B.

DailyBusiness
O nouă campanie de propagandă a Moscovei în România: „Rusia nu este dușmanul meu”. Mesajul a ajuns și în alte țări europene
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum poți să vezi, totuși, la TV meciul Aberdeen – FCSB. Acesta este postul de televiziune străin care transmite partida
Capital.ro
Călin Georgescu revine. Funcția publică pe care o poate obține. Are cale liberă
Playtech.ro
Traseul montan spectaculos din Maramureș pe care poți merge și cu copiii. Sfaturi pentru turiștii care pornesc în drumeție
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Giorgianei
Evz.ro
Vedetă din Franța, moartă în urma unei provocări extreme
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Prognoza meteo pentru joi, 21 august 2025: Meteorologii ANM au emis un cod galben de caniculă în 11 județe din România și municipiul București
Cancan.ro
Mesajul de ADIO al tânărului care s-a sinucis pe A1! Mama lui a cedat...
iamsport.ro
Bombă! Dan Șucu, afaceri la suprapreț prin programul PNRR. Patronul Rapidului a încasat o sumă uriașă
MediaFlux
Burse elevi 2025 – 2026. Ce venit se ia în considerare pentru stabilirea calculului
stirilekanald.ro
Mihai și-a dat ultima suflare sub ochii soției sale, în timp ce încerca să salveze de la înec un bărbat. Femeia a văzut totul: „Omul acela l-a tras de picior și l-a băgat la fundul apei”
Răsturnare de situație în cazul tinerilor morți pe A1: „Nu a vrut să moară, dar cică a forțat-o iubitul”