EVALUARE NAŢIONALĂ 2012 LIMBA ROMÂNĂ. Profesorii din Sălaj acceptă şi varianta „predicativă”

EVALUARE NAŢIONALĂ 2012. Zeci de mii de elevi şi părinţi contestă baremul de corectare de la limba română. În unele judeţe s-a decis deja ca evaluatorii să ignore baremul impus de minister. Subiectul a ajuns până în şedinţa de Guvern, unde premierul a cerut ministrului Liviu Pop o rezolvare corectă a situaţiei.
Romania TV
27 iun. 2012, 13:27
EVALUARE NAŢIONALĂ 2012 LIMBA ROMÂNĂ. Profesorii din Sălaj acceptă şi varianta

Nemulţumirea elevilor a pornit de la un subiect la examenul de limba română. Ei au avut de stabilit dacă o propoziţie dintr-o frază este subiectivă, predicativă sau atributivă. Deşi ministerul susţine că este subiectivă, mii de elevi spun că ar fi predicativă. Şi nu sunt singurii.

„Vă spun cu toată autoritatea că subordonata este predicativă. Am mari dubii legate de pregătorea celor de la evaluare. Au făcut o greşeală, iar în această situaţie, Ministerul trebuie să accepte ambele variante”, a declarat Floina Rogalski, profesoară de limba română.

Zeci de mii de elevi au semnat o petiţie online, prin care cer modificarea baremului la limba română. Subiectul a fost discutat şi în şedinta de Guvern.

Înainte ca problema să fie tranşată de Ministerul Educaţiei, în unele judeţe profesorii evaluatori au decis să accepte ambele variante ca fiind corecte.

„Profesorii au căzut de acord că aşa ar fi bine să corecteze. Nu putem vorbi de o decizie a Inspectoratului, este o decizie a profesorilor evaluatori. Majoritatea profesorilor sunt de părere că acest subiect depăşeşte un nivel mediu. Nu este unul cum prevede programa evaluării”, a precizat inspectorul şcolar din Sălaj, Marcel Lucaciu.

Miercuri, ministrul interimar al Educaţiei, Liviu Pop, a declarat în cadrul unei conferinţe de presă că „baremul este sfânt” şi că în cazul în care se intervine într-un barem de corectare, profesorii evaluatori pot fi traşi la răspundere din punct de vedere penal.

Rezultatele la Evaluarea Naţională vor fi afişate vineri. Tot atunci pot fi depuse şi contestaţiile.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Lamine Yamal, surprins în compania unui celebru model chiar înainte de despărțirea de Nicki Nicole! Nu e prima oară când sunt văzuți împreună
Capital.ro
TAXA auto care se înapoiază șoferilor. Se depune cerere la Administrația Financiară. Legea a fost publicată în Monitorul Oficial
Playtech.ro
Taxa pe care o plăteşti dacă succesiunea nu se face în termen de doi ani. Cheltuielile moştenitorilor
Adevarul
Cum se apără jandarmul care a dat amenda de la Colectiv: „Domnul Rădună ne-a sfidat / Soția a fost căutată la muncă”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
BREAKING | Transferuri-șoc la Craiova: își vinde titularul și aduce jucătorul dorit insistent de FCSB! Ce alt fotbalist va pleca din Bănie
MediaFlux
Prețuri noi pentru clienții Hidroelectrica. Oferta companiei pentru luna noiembrie
stirilekanald.ro
VIDEO Livratorul sri lankez, lovit și scuipat în Popești-Leordeni, și-a retras plângerea. Tinerii violenți scapă doar cu amendă
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai