Angajaţii hotelurilor din Grecia au intrat în GREVĂ

Lovitură pentru turişti. Angajaţii hotelurilor din Grecia au intrat miercuri în grevă timp de 24 de ore. Turismul elen a înregistrat pierderi foarte mari în ultimii ani, din cauza instabilităţii politice şi sociale. Ceea ce a dus la desfiinţarea a peste 3.000 de locuri de muncă în acest sector.
Romania TV
27 iun. 2012, 13:57
Angajaţii hotelurilor din Grecia au intrat în GREVĂ

Angajaţii hotelurilor protestează faţă de o lege adoptată recent, care le dă dreptul angajatorilor să reducă salariile sau să concedieze oameni mai uşor.

„Încearcă să sperie tot timpul angajaţii că îşi vor pierde locurile de muncă, în condiţiile în care rata şomajului este în creştere în Grecia. Vor să ne reducă salariile, iar acum, când concediază majoritatea personalului, încearcă să ne oblige pe noi, restul, să muncim mai mult”,  spune un angajat.

Protestul intervine în condiţiile în care numărul turiştilor veniţi în Grecia a scăzut semnificativ în primele luni ale anului.

„Am pierdut numeroase cereri, cereri ale turiştilor, în primele cinci luni ale anului, iar acum alergăm să recuperăm timpul pierdut şi clienţii pierduţi”, a declarat GEORGE TSAKIRIRS, preşedintele Uniunii Hotelierilor din Grecia.

Potrivit autorităţilor elene, cele mai mari pierderi s-au înregistrat în mai, după primele alegeri legislative. Scrutinul nu a permis formarea unui guvern, iar criza politică din ţară s-a accentuat.

„Nimeni nu merge într-o ţară, dacă ştie că nu este stabilă, dacă ştie că nu există stabilitate politică. Din păcate, în această iarnă şi în ultimele trei sau patru ierni ni s-a făcut multă publicitate negativă”, spune ALEXANDRIS VASSILIKOS, preşedintele Asociaţiei Hotelierilor Atena-Attica.

În ultimii ani, 18 hoteluri s-au închis la Atena şi peste 80 în toată Grecia, din cauza crizei. Iar autorităţile avertizează că anul acesta se anunţă şi mai dificil. Pe de o parte, veniturile potenţialilor turişti străini au scăzut. Pe de alta, o parte dintre cei care vor să călătorească în această vară aleg Londra, unde au loc Jocurile Olimpice.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Alex Dobrescu, condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru trafic de droguri! Tatăl copiilor Cristinei Cioran trebuie să plătească 7.000 lei statului
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Trei nume pe lista FRF în locul lui “Il Luce”! Culisele întâlnirii dintre Mircea Lucescu şi Răzvan Burleanu: “Dacă voi găsiţi antrenor până săptămâna viitoare, eu plec!”. Exclusiv
Capital.ro
Trecerea la ora de iarnă în 2025. Weekend-ul în care dăm ceasul cu o oră înapoi. Ora 4.00 va deveni ora 3.00
Playtech.ro
Cine primește tichetele sociale de 250 de lei până la finalul anului. Lista persoanelor eligibile
Adevarul
Aventurile a doi vloggeri în locul unde românii sunt mai urâți ca oriunde. „Cea mai mare plăcere a lor e să bată străini pe stradă”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale Irynei înainte să fie ucisă în trenul din Carolina de Nord! Ce a apucat să spună înainte de atacul cumplit care i-a provocat moartea
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Noul cuplu din lumea vedetelor. Supermodelul se iubește cu celebrul milionar
kanald.ro
România, pregătită de o avarie majoră la rețeaua de electricitate! DSU a lansat un ghid de conduită pentru români
Cancan.ro
Ce scrie pe gloanțele cu care asasinul a tras în Charlie Kirk. I-au mai rămas în cartuș 3, toate inscripționate
iamsport.ro
Iubitul Anamariei Prodan l-a ”înțepat” pe Mutu: ”Putea să fie noul Hagi, dar a ales să fie actualul nimeni”. Cum a reacționat ”Briliantul”
MediaFlux
O nouă decizie privind ajutoarele sociale!
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
El este Marius, românul care și-a pierdut viața în accidentul de motocicletă, în Italia. Urma să devină tată pentru a doua oară