Presa europeană, despre succesul Dacianei Sârbu la Bruxelles: Reguli mai stricte împotriva obezităţii

Mai multe publicatii si site-uri europene in domeniul alimentatiei si protectiei consumatorilor au analizat, in ultimele zile, o decizie luata recent la Bruxelles, la care a contribuit eurodeputata Daciana Sârbu. Aceasta este autoarea unor amendamente votate in Comisia de Sanatate si considerate importante in lupta impotriva obezitatii.
Alina Costache
10 feb. 2017, 13:04
Presa europeană, despre succesul Dacianei Sârbu la Bruxelles: Reguli mai stricte împotriva obezităţii

Intr-un articol cu titlul „Se interzice promovarea junk food in programele TV destinate familiei” publicatia italiana il Test-Salvagente, dedicata protectiei consumatorilor, subliniaza ca „potrivit europarlamentarei românce Daciana Sârbu, este vorba de o masura care combate obezitatea infantila”. Eurodeputata anuntase, saptamana trecuta, ca propunerile sale de amendamente pentru protejarea copiilor de publicitatea la alimentele nesanatoase au fost adoptate de Comisia de Sanatate din PE, considerand acest lucru „un pas decisiv pentru a-i proteja pe cei mici de pericolul obezitatii”.

„Impactul epidemiei de obezitate infantila este o preocupare majora pentru toate nivelurile societatii. Desi nu exista raspunsuri simple sau solutii rapide la aceasta problema complexa, raman convinsa ca interventii simple si bine tintite pot face diferenta si pot ajuta la reducerea costurilor imense individuale, sociale si economice”, a scris eurodeputata intr-un articol pe care il semneaza in The Parliament Magazine, publicatie ce apare la Bruxelles.

„Uniunea Europeana ar trebui sa asigure – si nu doar sa propuna – publicitate minimala la produsele bogate in grasimi, sare si zahar catre copii”, indeamna europarlamentarul roman Daciana Octavia Sarbu, potrivit site-ului slovac Gazduj.sk, specializat tot in drepturile consumatorilor. Articolul subliniaza ca „Uniunea Europeana s-a bazat pana acum pe autoreglementare, pe disponibilitatea companiilor de a reduce promovarea alimentelor nesanatoase catre copii fara reguli explicite. O astfel de abordare s-a dovedit ineficienta”,  citand-o din nou pe eurodeputata PSD, care a afirmat ca „e clar ca autoreglementarea nu a diminuat promovarea produselor nesanatoare catre copii”.

Si publicatia turca Yaşam İçin Gıda, specializata in informatii despre siguranta alimentara, nutritie si sanatate, a fost interesata de votul din Comisia europarlamentara pe aceasta tema, notand „aprecierile pozitive” exprimate de Daciana Sarbu pe marginea rezultatului acestui vot.

Eurodeputata a trecut in revista pe blogul personal mai multe articole ce marcheaza interesul publicatiilor europene specializate in nutritie si protectia consumatorilor pentru masurile adoptate in Comisia de Sanatate.

 

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu Nicolae Stanciu, cât de gravă e, de fapt, accidentarea. Italienii tocmai au făcut anunțul
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii românești. Direcția 5 e în doliu. S-a stins membrul formației: Am fost împreună 30 de ani. Îți mulțumim din suflet!
Playtech.ro
Ce urmează după codul roşu de ploi, conform ANM? Când cresc iar temperaturile
Adevarul
Cum a ajuns comisarul european pentru agricultură să lucreze la o stână din România: „Trebuia să mulgem oile dimineața, să producem brânza”
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce a pățit „cea mai frumoasă femeie din lume”
kanald.ro
Vești bune! Mamele și veteranii ar putea fi scutiți de plata contribuției la sănătate
Cancan.ro
Piedone a spus adevărul: Care este singurul parizer sănătos din comerț, de fapt, potrivit fostului șef ANPC
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Soluția ANRE pentru prețuri mai mici la energie. Cum ar putea fi calculate facturile
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar