Facturi uriaşe la încălzire pentru luna ianuarie. Iarna grea loveşte şi în bugetul românilor

Iarna grea care loveşte şi în bugetul românilor, din cauza facturilor uriașe. Spre exemplu, cele pe luna ianuarie, la care lucrează acum administratorii, sunt cu cel puțin 20% mai mari ca în decembrie, astfel că numai încălzirea la un apartament cu trei camere ajunge la 300 de lei.
Filip Stan
14 feb. 2017, 11:07
Facturi uriaşe la încălzire pentru luna ianuarie. Iarna grea loveşte şi în bugetul românilor

Sume importante din bugetul românilor se vor duce în iarna asta pentru plata facturilor la încălzire. Potrivit România TV, primele facturi au venit deja la administratori, sunt în calcul şi urmează să fie afişate.

Pentru un apartament de 2 camere, suprafaţă 51 mp, numai încălzirea este 202 lei, în condiţiile în care în decembrie a fost 168 lei, iar în noiembrie 154 lei

O familie cu un apartament de 3 camere, suprafaţă 65 mp, plăteşte în ianuarie 256 lei, în condiţiile în care pentru luna decembrie a plătit 213 lei, iar în noiembrie a dat 195 lei.

La un apartament cu 3 camere, suprafaţă 74 mp, încălzirea pentru luna ianuarie este 295 lei. Pentru acelaşi apartament, în decembrie s-a plătit 246 lei, iar în noiembrie: 225 lei.

Vezi si: Peste 20 la sută din banii românilor se duc pe facturile la întreţinerea locuinţei

Românii branşaţi la sistemul centralizat de încălzire sunt obligaţi, de la la 1 ianuarie 2017, să contorizeze căldura consumată. Amenzile în caz de încălcare a legii ajung la 1.000 de lei.

Legea 121/2014 prevede că în imobilele de tip condominiu racordate la sistemul de alimentare centralizată cu energie termică este obligatorie montarea contoarelor până la 31 decembrie 2016 pentru individualizarea consumurilor de energie pentru încălzire/răcire şi apă caldă la nivelul fiecărui apartament sau spaţiu cu altă destinaţie.

Repartitoarele devin OBLIGATORII. Cât te costă să-ţi montezi unul

În cazul în care folosirea contoarelor individuale nu este fezabilă din punct de vedere tehnic sau nu este eficientă din punct de vedere financiar, legea prevede obligativitatea montării repartitoarelor individuale de costuri „pe toate corpurile de încălzire din fiecare unitate imobiliară în parte”.

Conform Legii 51/2006, apartamentul care este racordat la reţeaua centralizată de energie termică şi nu are contor energetic individual sau nu are repartitor pe fiecare calorifer din casă poate fi supus unei sancţiuni cu amendă între 500 şi 1.000 de lei, începând cu 1 ianuarie 2017.

DailyBusiness
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Imposibilul aproape posibil: Denis Drăguș la FCSB! Gigi Becali i-a promis cel mai mare bonus de Champions League oferit în fotbalul românesc. Exclusiv
Capital.ro
Decizie luată de președintele Nicușor Dan. Se introduce sistemul TollRO de la 1 octombrie. Cine va plăti noua taxă rutieră
Playtech.ro
15 greșeli de limba română pe care le fac și oamenii cu facultate. Tu câte recunoști?
Adevarul
Ziua în care 17 vagoane cu marfă au sosit de la Moscova în Gara Obor. Ce conțineau cele peste 1400 de cutii trimise de la Kremlin
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Horoscop 25 iunie: Ziua în care răbdarea este răsplătită și surprizele apar din senin
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?