Ambasadorul nord-coreean declarat „persona non grata” şi expulzat din Malaezia, după asasinarea lui Kim Jong Nam

Autoritățile din Malaezia au decis sâmbătă expulzarea ambasadorului nord-coreean la Kuala Lumpur și l-au declarat "persona non grata", cerându-i să părăsească teritoriul malaezian în termen de 48 de ore, informează Reuters.
Iulian Tudor
04 mart. 2017, 15:50
Ambasadorul nord-coreean declarat

Decizia intervine după aproape trei săptămâni de la asasinarea lui Kim Jong Nam, fratele vitreg al liderului nord-coreean Kim Jong Un, în aeroportul din Kuala Lumpur.

Surse oficiale americane și sud-coreene au afirmat că fratele vitreg al lui Kim Jong Un ar fi fost asasinat de agenți ai regimului de la Phenian.

Ambasadorul nord-coreean la Kuala Lumpur, Kang Chol, a declarat luna trecută că țara sa ‘nu poate avea încredere’ în modul în care autoritățile din Malaezia gestionează investigarea acestui caz. El a acuzat totodată Malaezia de ‘înțelegere secretă cu forțe externe’, făcând aluzie la Coreea de Sud.

Malaezia i-a cerut ambasadorului nord-coreean să-și ceară scuze pentru acuzațiile făcute, însă nu a primit niciun răspuns, potrivit ministrului malaezian de externe, Anifah Haji Aman. „Malaezia va reacționa ferm împotriva oricărei insulte sau oricărei încercări de a-i fi stricată reputația”, a declarat sâmbătă Anifah, conform Agerpres. 

DailyBusiness
Prețul halucinant pe care trebuie să-l dai pentru o salată în aeroport, potrivit unei fotografii virale. „E de noaptea minții”
Spynews
Oana Marica și-a cumpărat o geantă la preț de garsonieră! Suma pe care Bunesa a scos-o din buzunar pentru plăcerea sa nevinovată | FOTO
Bzi.ro
Scandal la Insula Iubirii 2025! Marian acuză Antena 1 că „măsluiește” filmările. Confruntare directă cu Radu Vâlcan
Fanatik.ro
Jackie Chan a rămas blocat sub apă în timpul unei filmări. Clipe de groază pentru faimosul actor
Capital.ro
Călin Georgescu NU s-a retras! Vrea să revină la putere. Ce plan are
Playtech.ro
Castraveți picanți în ketchup, perfecți pentru iarnă. Aroma lor te va cuceri din prima
Adevarul
Cresc ratele pentru creditele ipotecare de la 1 octombrie. Cum poate fi atenuat impactul
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Averea îngropată în Pădurea Băneasa care nici astăzi nu a fost găsită
Prosport.ro
Maria, clona lui Kim Kardashian, a atras toate privirile. Cum și-a făcut apariția prezentatoarea TV
kanald.ro
Un român a murit în Spania, într-un incendiu de vegetație masiv. Bărbatul ar fi încercat să salveze caii de la centrul de echitație la care era angajat
Cancan.ro
'Emmanuel Macron să își pregătească sicriul'. E anchetă în Franța, după mesajul devenit viral
iamsport.ro
Domeniul care ”va avea un recul”, dar pe care milionarul Cristi Borcea continuă să mizeze: ”Încă se vor face bani!”
MediaFlux
Mugur Isărescu intervine în problema pensiilor. Sfatul guvernatorilor pentru oficiali
stirilekanald.ro
A fost decretată STARE de URGENȚĂ! Anunțul președintelui: Aducem armata dacă e nevoie
Banii românilor din bănci vor fi impozitați! De la ce sumă se aplică legea!