Universitatea Bucureşti: Beneficiarul proiectului de 7 milioane de lei este Universitatea, nu Andruh

Universitatea Bucureşti dă replica celor de la PSD, care au susţinut, într-un comunicat, că doi membri ai CNATDCU au luat bani de la stat în mandatul lui Daniel Funeriu ca ministru al Educaţiei.
Romania TV
30 iun. 2012, 20:23
Universitatea Bucureşti: Beneficiarul proiectului de 7 milioane de lei este Universitatea, nu Andruh

Reprezentanţii Universităţii Bucureşti neagă că profesorul Marius Andruh ar fi beneficiat personal de un proiect de 7 milioane de lei şi subliniază că acesta a fost doar coordonatorul echipei de cercetare ce va implementa proiectul.

„Universitatea din Bucureşti a luat act de acuzaţiile de luare de mită aduse domnului prof. dr. Marius Andruh (Facultatea de Chimie). Acuzaţiile au fost lansate de Partidul Social Democrat, printr-un comunicat de presă în care se menţionează o presupusă atribuire nejudicioasă a fondurilor pentru cercetare din partea fostului ministru al Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului Daniel Funeriu pe criterii de partizanat politic”, se arată într-un comunicat de presă al UB.

Potrivit Universităţii din Bucureşti, între comunicatul de presă transmis de PSD şi situaţia de fapt există mai multe neconcordanţe.

Proiectul câştigător în valoare de şapte milioane de lei a fost depus la Consiliul Naţional al Cercetării Ştiinţifice, nu la Autoritatea Naţională a Cercetării Ştiinţifice, iar beneficiarul proiectului de cercetare este Universitatea din Bucureşti, instituţie de cercetare avansată şi de educaţie, nu profesorul Marius Andruh, arată UB.

„Acest aspect implică faptul că finanţarea în valoare de 7 milioane de lei va fi virată în conturile Universităţii din Bucureşti şi utilizată în scopuri strict de cercetare. Profesorul Marius Andruh este coordonatorul echipei de cercetare ce va implementa proiectul; de altfel, prof. dr. M. Andruh a avut numeroase granturi de cercetare cu finanţare naţională şi internaţională, începând cu anul 1996, şi nu doar în ultimii doi ani”, a precizat UB.

Totodată, Universitatea din Bucureşti arată că proiectele câştigătoare ale unei finanţări în cadrul Programului IDEI PCCE sunt supuse unei metodologii de evaluare foarte riguroase, iar un aspect relevant al metodologiei îl constituie comisia de evaluare a unor asemenea proiecte, formată din experţi internaţionali.

„Astfel, presupusa atribuire a unor fonduri din partea fostului ministru Daniel Funeriu persoanei fizice Marius Andruh nu se susţine. În acelaşi timp, nu se susţine nici acuzaţia de atribuire nejudicioasă a unor fonduri din cadrul unor asemenea programe naţionale, odată ce există o metodologie care trebuie respectată, reguli de calitate ştiinţifică a proiectelor depuse, cât şi exigenţă în evaluarea lor exprimabilă prin cooptarea unor experţi internaţionali în comisiile de evaluare”, a precizat UB.

PSD a dat publicităţii, sâmbătă, „elemente” despre unii dintre membrii Consiliului Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor şi Certificatelor Universitare (CNATDCU), care, în opinia social-democraţilor, certifică natura politică a acţiunii Consiliului în legătură cu premierul Victor Ponta.

Potrivit unui comunicat al PSD remis, sâmbătă, agenţiei MEDIAFAX, Marius Andruh, preşedintele Consiliului, este beneficiarul unui grant de 7 milioane de lei, adică aproape 1,6 milioane de euro, acordat de Ministerul Educaţiei, în timpul ministeriatului lui Daniel Funeriu.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Cei mai bogați investitori din fotbalul românesc dau o nouă lovitură de proporții. Sunt aproape să preia magazinele celebre unde sute de mii de români își fac cumpărăturile zi de zi
Capital.ro
Mihai Gâdea provoacă valuri în televiziune. Scandalul ar fi fost unul național: S-a încercat să fiu cumpărat cu geanta de bani
Playtech.ro
Punctul de amendă se modifică în 2026. De când cresc amenzile pentru șoferi
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet