Ministrul Finanţelor Publice despre retragerea cadrelor SRI de la ANAF: Fiecare cu meseria lui

Ministrul Finanțelor Publice, Viorel Ștefan, a declarat joi, la Galați, într-o conferință de presă, că, dacă ar fi să facă un comentariu scurt despre retragerea cadrelor SRI detașate la ANAF, s-ar rezuma doar la "fiecare cu meseria lui".
Romania TV
09 mart. 2017, 16:53
Ministrul Finanţelor Publice despre retragerea cadrelor SRI de la ANAF: Fiecare cu meseria lui

Ștefan a explicat, apoi, în detaliu, prezența lucrătorilor SRI în cadrul ANAF.

„Prezența SRI-ului în ANAF nu avea ca scop să se substituie obligațiilor inspectorilor ANAF, să facă controale fiscale. Rolul acestor salariați detașați, în temeiul unei decizii a CSAT-ului, a fost mai ales pe palierul de elaborare de strategii, analize. Pe evaluarea SRI-ului s-ar părea că s-a atins obiectivul pentru care au fost transferați pe o perioadă determinată la ANAF. SRI-ul a luat această decizie de a solicita ANAF-ului să-și retragă oamenii, iar decizia trebuie să ajungă în CSAT. Probabil în această lună, în ședința CSAT-ului, se va lua în dezbatere această decizie, după care se va întâmpla în fapt retragerea angajaților SRI”, a spus Viorel Ștefan.

Întrebat dacă este mai este mai bine sau mai rău că vor pleca cadrele SRI, ministrul a răspuns: ,,Dacă scopul pentru care au fost detașați acolo a fost atins, probabil e mai bine”.

SRI, în baza unei analize, a inițiat demersurile legale pentru încetarea detașării celor 23 de cadre în cadrul ANAF.

Viorel Ștefan s-a aflat joi, la Galați, unde a participate alături de viceprim-ministrul Sevil Shhaideh, ministrul Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene, la o întâlnire cu reprezentanți ai autorităților publice locale interesate de accesarea de proiecte cu finanțare nerambursabilă în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală și în cadrul programelor de finanțare ale Uniunii Europene.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Piedone a cerut schimbarea judecătoarei, pentru că l-a făcut să se simtă prost. Cine e magistratul care a vorbit despre ”anturajul și mediul” fostului șef ANPC
Capital.ro
Doliu imens în presa din România. Simona Popescu s-a stins din viață: Dacă citiți aceste rânduri, am pierdut definitiv lupta!
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Ozempic și alte medicamente minune de slăbit ar duce la orbire. Proces colectiv uriaș în SUA
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde