Florian Bodog: Contractul pentru vaccinul de hepatită B va fi gata în iunie-iulie

Ministrul Sănătăţii, Florian Bodog, a declarat, joi, că în iunie-iulie, va fi semnat contractul pentru vaccinul împotriva hepatitei B, iar în momentul de faţă s-au găsit 10.000 de doze din Norvegia. Copiii vor fi imunizaţi cu vaccinul hexavalent până va fi onorat contractul pentru hepatita B.
Filip Stan
16 mart. 2017, 17:53
Florian Bodog: Contractul pentru vaccinul de hepatită B va fi gata în iunie-iulie

„Din păcate, contractul de vaccin hepatită B va putea fi onorat doar undeva în iunie-iulie ca să intrăm în normalitate. Vor fi vaccinaţi copii pentru că am schimbat schema de vaccinare şi se vaccinează copiii cu hexavalent, dar în acelaşi timp, aducem în ţară şi cantităţile de vaccin pe care le-am confirmat pentru a fi vaccinaţi copiii”, a declarat, Florian Bodog, ministrul Sănătăţii.

Florian Bodog spune că a găsit soluţii provizorii pentru rezolvarea problemei, astfel încât bebeluşii să nu rămână nevaccinaţi.

„Am primit o oferă pe alerta europeană, o ofertă de 10 mii de doze din Norvegia. În momentul de faţă suntem în discuţii cu partenerul norvegian care ne-a oferit aceste doze pentru a vedea ce tip de vaccin există acolo, care este modalitatea de a ajunge în ţară şi în funcţie de asta, vom lua o decizie. În acelaşi timp, am mai găsit, la două companii cantităţi mici de vaccin. Vaccinul tetravalent este achiziţionat şi contracul este full, nu mai trebuie să semnez niciun alt contract. Există toată cantitatea comandată. Pe măsură ce se livrează, ei vor primi vaccinurile (n.r. medicii de familie)”, a adăugat ministrul Sănătăţii, conform Mediafax.

În momentul de faţă este nevoie de cel puţin 200.000 de doze da vaccin împotriva hepatitei B. Criza vaccinului a apărut la sfârşitul lunii ianuarie, când producătorul a anunţat că nu va mai livra pe piaţa din România acest vaccin până în ianuarie 2018, din motive de fabricaţie. Şi peste 150.000 de bebeluşi riscă să nu fie imunizaţi împotriva hepatitei B.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
S-a căsătorit ”cea mai frumoasă baschetbalistă din Europa”! Valentina Vignali și Fabio Stefanini au optat pentru o ținută neașteptată în ziua cea mare
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Ce știai greșit despre lista de plată la întreținere. Nu e obligatoriu să se afișeze imediat
Playtech.ro
ANM anunţă zile la rând de ninsori. Unde va fi zăpadă din belşug
Adevarul
Momentul în care Trump citește din greșeală cu voce tare un bilet primit de la Marco Rubio la o întâlnire cu giganții petrolieri
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Șeful IPJ Dolj s-a stins în mod fulgerător, la locul de muncă. Acesta și-a pierdut viața la doar 51 de ani
iamsport.ro
Britanicii prezintă o curiozitate despre Ion Țiriac: 'Decizia care i-a schimbat viața'
MediaFlux
Serviciul militar voluntar a intrat în vigoare. Câți bani primește un voluntar
stirilekanald.ro
Imaginile durerii de la înmormântarea lui Matei, fiul preotului care a murit în ziua de Bobotează! Mama și fratele său se află în continuare în stare gravă la spital
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend