Administraţia Trump găzduieşte prima reuniune a coaliţiei împotriva Statului Islamic

Miniștrii de externe din 68 de țări se reunesc miercuri la Washington pentru a conveni asupra pașilor de urmat în lupta împotriva organizației jihadiste Statul Islamic, aceasta fiind prima astfel de reuniune a coaliției militare conduse de SUA de la alegerea președintelui american Donald Trump, în noiembrie 2016, relatează Reuters și DPA.
Romania TV
22 mart. 2017, 08:14
Administraţia Trump găzduieşte prima reuniune a coaliţiei împotriva Statului Islamic

Reuniunea va fi găzduită de secretarul de stat american Rex Tillerson. Trump a promis că va face lupta împotriva Statului Islamic o prioritate a politicii sale și a cerut Pentagonului și altor agenții naționale, în ianuarie, să prezinte un plan pentru înfrângerea grupării militante.

Militanții islamiști au pierdut teren atât în Irak, cât și în Siria, în condițiile în care trei forțe separate, susținute de SUA, Turcia și Rusia, avansează în cadrul operațiunii de preluare a controlului în orașul sirian Raqqa, fortăreață a SI.

Reuniunea este prima a coaliției internaționale de când forțele guvernamentale irakiene, susținute de coaliția internațională condusă de SUA, au preluat anul trecut controlul de la Statul Islamic în câteva orașe irakiene și au eliberat estul orașului Mosul. Deși gruparea jihadistă este depășită numeric de forțele irakiene, aceasta a utilizat vehicule-capcană și lunetiști pentru a-și apăra bastioanele rămase sub controlul său.

Citeşte şi Ministrul britanic de Externe: Este important ca ROMÂNIA să oprească tranzitul teroriştilor

Premierul irakian Haider al-Abadi, care a fost primit de președintele Trump, luni, la Washington, a afirmat că a obținut asigurări privind creșterea sprijinului acordat de SUA în războiul împotriva Statului Islamic.

Potrivit unui comunicat difuzat de Casa Albă după întâlnirea cu șeful executivului de la Bagdad, atât președintele Trump, cât și premierul irakian Al-Abadi au convenit asupra faptului că ‘terorismul nu poate fi învins numai de armată’. Cei doi lideri au pledat de asemenea pentru dezvoltarea relațiilor comerciale.

În cadrul discuțiilor ce vor avea loc miercuri în cadrul coaliției anti-SI vor fi abordate aspecte legate de reconstrucția orașului irakian Mosul și modalități de contracarare a acțiunilor Statului Islamic în Libia și în alte zone.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ea este echipa din SuperLiga campioană la primit bani publici! FCSB se află pe lista de 10 cluburi
Capital.ro
Decizie importantă pentru asociațiile de proprietari. Instanța a dat verdictul. Cine nu respectă prevederile legale este sancționat
Playtech.ro
Cât te costă acum să deții o casă în România. Lista completă a taxelor și impozitelor din 2026
Adevarul
Dezvăluiri în cazul Kreiner. Fiica afaceristului ucis susține în instanță că a fost sedată trei luni de iubita tatălui său
wowbiz.ro
Imagini greu de privit de la înmormântarea lui Alexandru Neacșu! Medicul rezident găsit mort la Spitalul Floreasca a fost condus pe ultimul drum: „O mare durere”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incredibil ce a descoperit o familie din Botoșani în pâinea cumpărată de la magazin. A depus imediat plângere la Protecția Consumatorului
iamsport.ro
Cine e membrul Generației de Aur care le citea versete din Biblie despre Armaghedon și adulter colegilor: ”Bă, dacă are ăsta dreptate?!”
MediaFlux
Cei care stau la bloc primesc bani pentru reparații și întreținere. Asociațiile de proprietari trebuie să facă cererea
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți