Senatorul Valentin Calcan părăseşte PDL pentru USL. Ion Vasile a anunţat că activează în grupul PSD

PDL mai pierde un senator. Este vorba despre Valentin - Gigel CALCAN, senator de Dâmboviţa, informează România TV. În aceeaşi şedinţă, senatorul independent Ion Vasile a anunţat că va activa în continuare în grupul PSD.
Romania TV
03 iul. 2012, 14:07
Senatorul Valentin Calcan părăseşte PDL pentru USL. Ion Vasile a anunţat că activează în grupul PSD

Senatorul PDL Valentin Calcan a anunţat, marţi, în plenul Senatului, că şi-a dat demisia din PDL şi că va activa în continuare în cadrul grupului PSD.

Valentin Calcan a fost ales în 2000 Deputat de Dâmbovița pe listele partidului PDSR, mandat pe care l-a avut până în 2004. În 2006 a revenit în politică, în Partidul Național Liberal. Tot în 2006, a asistat la crearea noului partid liberal, Partidul Liberal Democrat alături de Theodor Stolojan.

În anul 2008 a fost ales ca Senator al Romaniei din partea PDL Dâmbovița.