Sorin Grindeanu: Azi înaintez Administraţiei Prezidenţiale propunerile ALDE de înlocuiri în Guvern. Reacţia lui Daniel Constantin

Premierul Sorin Grindeanu a anunţat, luni, că în cursul zilei va trimite Administraţiei prezidenţiale propunerile de înlocuiri de miniştri făcute de ALDE. Graţiela Gavrilescu, actualul ministru pentru Relaţia cu Parlamentul, a fost propusă de ALDE în funcţia de ministru al Mediului şi vicepremier, în locul lui Daniel Constantin.
Romania TV
27 mart. 2017, 08:13
Sorin Grindeanu: Azi înaintez Administraţiei Prezidenţiale propunerile ALDE de înlocuiri în Guvern. Reacţia lui Daniel Constantin

UPDATE Sorin Grindeanu a spus că, fiind un Guvern politic, a luat act de propunerile făcute de ALDE şi le va înainta Administraţiei prezidenţiale:

Cei de la ALDE ne-au anunțat de decizia politică pe care au luat-o ieri în forul de conducere. Am luat act de decizia politică, fiind un Guvern politic. Astăzi o să înaintez către Administrația Prezidențială propunerile făcute de partenerii de la ALDE„, a spus premierul, după ședința coaliției de guvernare de la Parlament

Şi vicepremierul Daniel Constantin, copreședinte al ALDE, a declarat la rândul lui, luni, că în câteva ore, cel mai probabil, premierul Sorin Grindeanu va trimite către șeful statului cererea de remaniere a sa din calitatea de membru al Guvernului.

A fost o întâlnire în care dl copreședinte Călin Popescu-Tăriceanu a prezentat decizia pe care dânsul crede că a luat-o în mod statutar în Biroul Politic de ieri. Eu mi-am spus punctul de vedere, sigur că nici nu am vrut să-i pun pe colegii de la PSD într-o postură delicată, pentru că sunt chestiuni care țin de ce se întâmplă în interiorul ALDE. Primul-ministru, dl președinte Dragnea au luat act, probabil că în orele următoare vor face cererea, dl prim-ministru va fi pus într-o situație delicată, trebuie să facă cererea de remaniere către președintele României și de înlocuire a mea din funcția de ministru și de viceprim-ministru„, a arătat Constantin, care a participat la ședința coaliției.

Vicepremierul Daniel Constantin a declarat, luni, că de la formarea coaliţiei şi a Guvernului s-a dorit ca deciziile să fie luate de Dragnea şi Tăriceanu şi că şi acum, când se pune problema retragerii sprijinului politic pentru persoana sa, Tăriceanu nu a decis fără ştirea sau acordul lui Dragnea.

Întrebat despre protocolul pe care l-a propus în coaliţie şi care prevedea ca deciziile să fie contrasemnate de Dragnea, Tăăriceanu şi el, ca lideri ai formaţiunilor componente, Constantin a răspuns: „Haideţi să fim serioşi. Este un protocol pe care l-am propus dar cred că aţi observat şi dvs. că la momentul respectiv acel protocol pe care l-am propus a derajat farte tare”.

„Se dorea încă de la începutul formării acestei coaliţii, a acestui Guvern, ca decizia să se ia de către doi oameni şi punct. Iar domnul Tăriceanu acum să nu credeţi că a luat o decizie fără să nu ştie sau fără să nu aibă acordul domnului Dragnea”, a adăugat Constantin.

El a spus că acest lucru nu înseamnă că are o problemă cu Dragnea, dimpotrivă, problema sa fiind legată de Tăriceanu, care „de fiecare dată trebuie să obţină acordul”.

El a mai arătat că i s-a reproşat faptul că a fost sau este „omul binomului” şi că este „prea tehnocrat”.

Vicepremierul Daniel Constantin a precizat, luni, că se întâlneşte în continuare cu fostul premier PSD Victor Ponta, el arătând că acest lucru nu înseamnă că are, împreună cu acesta, un proiect politic, şi a adăugat că va rămâne în ALDE.

„Chiar dacă domnul Tăriceanu a încercat să acrediteze ideea că am un alt proiect politic, acuzându-mă că m-am întâlnit cu domnul Ponta, eu ştiu că şi domnul Tăriceanu s-a întâlnit cu domnul Ponta când era prim-ministru; acum nu se mai întâlneşte, când nu mai este prim-ministru, dar asta e altă discuţie care ţine de caracter. Eu mă întâlnesc cu domnul Ponta în continuare, chiar dacă nu mai este preşedinte PSD şi premier. Asta nu înseamnă că avem un proiect politic”, a spus Constantin.

 El a precizat că rămâne în continuare în ALDE şi l-a acuzat pe co-preşedintele acestei formaţiuni, Călin Popescu Tăriceanu, de faptul că practică politica „pumnului în gură”.

„Rămân în ALDE pentru că ceea ce se întâmplă încalcă orice regulă a democraţiei, a liberalismului, cred că ceea ce face domnul Tăriceanu nu va face bine aceste formaţiuni politice. (…) Se continuă politica pumnului în gură şi a deciziilor care se iau unilateral de către domnul Tăriceanu”, a adăugat Constantin.

Liderii ALDE, reuniţi duminică după-amiază în şedinţa Biroului Politic Central, au decis, cu majoritate de voturi, retragerea sprijinului politic vicepremierului Daniel Constantin, copreşedinte al formaţiunii.

Graţiela Gavrilescu, ministrul pentru Relaţia cu Parlamentul, a fost propusă de ALDE în funcţia de ministru al Mediului şi vicepremier, în locul lui Daniel Constantin.

În funcţia de ministru pentru Relaţia cu Parlamentul, ALDE îl propune pe Viorel Ilie.

CITEŞTE ŞAnunţul care aruncă în aer scena politică. Tăriceanu vorbeşte de o alianţă Ponta-Daniel Constantin, în fruntea unui partid naţionalist

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
INNA și Alexandra Stan, mai mult dezbrăcate pe scenă, la Amsterdam! Publicul a fost în extaz! – GALERIE FOTO / VIDEO
Fanatik.ro
Zodiile pentru care se deschid uși importante după 10 mai. Noroc din plin, reușite, dar și oportunități pentru ele
Capital.ro
Întoarcerea lui Traian Băsescu. Cutremur total pentru prezidențiale
Playtech.ro
Semnul ciudat care a împânzit străzile Bucureştiului şi Ilfovului. Ce înseamnă pătratele negre şi inscripţia T-03?
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
Trecutul mai puțin cunoscut al lui George Simion. „Era poreclit «balamuc». Un om alunecos, lipsit de scrupule”
wowbiz.ro
Ionuț Dolănescu a făcut accident în urmă cu puțin timp! Încă o lovitură pentru familia Mariei Ciobanu, chiar în ziua înmormântării soțului său
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Coșmar meteo. Veste de ultimă oră de la ANM
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Ultima oră! Ionuț Dolănescu a făcut accident! În ce stare se află artistul
Cancan.ro
E oficial, se întoarce iarna în România. Orașele în care ninge săptămâna viitoare, potrivit meteorologilor Accuweather
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se taie 200 de lei de pe card. Decizie din 1 iulie pentru românii cu pensii sub 2.200 de lei
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Doi părinți, tineri români, în vârstă de 19 și 23 de ani, au fost găsiți morți în casă, în Germania: "Au fost împreună în baie, mult timp". Au plecat la muncă în străinătate cu doar câteva zile înainte de tragedie
Primul sondaj pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale. Ce procente au Nicușor Dan și George Simion: între ei e o diferență destul de mare
MediaFlux
Descoperire în furtul Tezaurului Dacic. Anunț important din Olanda.
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Premieră în România: autostradă cu hub de mare putere pentru vehicule electrice. Stațiile, mai performante decât cele din Germania