Traficul la frontiere a crescut cu 59% în ultimele 24 de ore, numărul persoanelor care au trecut prin vămi ajungând la aproape 200.000

Traficul la punctele de trecere a frontierei a crescut cu 59% în ultimele 24 de ore, numărul persoanelor care au trecut prin vămi ajungând la aproape 200.000, atât pe sensul de intrare, cât şi pe cel de ieşire din ţară, a anunţat, sâmbătă, Poliţia de Frontieră.
Romania TV
29 apr. 2017, 09:16
Traficul la frontiere a crescut cu 59% în ultimele 24 de ore, numărul persoanelor care au trecut prin vămi ajungând la aproape 200.000

Prin punctele de trecere a frontierei au intrat şi au ieşit din ţară, de vineri până sâmbătă dimineaţă, 199.200 de persoane şi aproximativ 55.300 de vehicule, în condiţiile în care într-o zi normală tranzitează frontiera, în medie, 125.000 de persoane şi 37.000 de vehicule.

Reprezentanţii Poliţiei de Frontieră au precizat că, pentru reducerea timpilor de aşteptare, a fost suplimentat personalul care verifică documentele, iar în punctele de frontieră importante au fost detaşaţi angajaţi din cadrul aparatelor centrale ale structurilor teritoriale şi din Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră, în perioada minivacanţei de 1 Mai fiind peste 4.200 de poliţişti de frontieră implicaţi zilnic în activităţi de supraveghere şi control.

Persoanele care intră sau ies din ţară pot afla care sunt timpii de aşteptare la punctele de trecere a frontierei folosind aplicaţia on-line de pe pagina de internet www.politiadefrontiera.ro. Timpii de aşteptare sunt actualizaţi în timp real şi permite reconfigurarea traseului către un punct de frontieră ce înregistrează valori de trafic scăzute.

Poliţiştii de frontieră au constatat, la punctele de trecere şi la “frontiera verde”, 23 de infracţiuni şi 33 de contravenţii, săvârşite atât de români, cât şi de cetăţeni străini, fiind date amenzi de aproape 13.500 de lei.

Poliţiştii au mai găsit bunuri nedeclarate care urmau să fie introduse ilegal în ţară, care depăşeau plafonul vamal admis sau erau contrafăcute, în valoare totală de aproape 128.000 de lei.

Pentru 20 de cetăţeni străini nu a fost permisă intrarea în România, iar alţi 24 de români nu au fost lăsaţi să iasă din ţară, pentru că nu îndeplineau condiţiile legale.  

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet