Cepoi: După evaluarea FMI, sper să mai deblocăm 2.500 de posturi în sistemul sanitar

Ministrul Sănătăţii, Vasile Cepoi, a declarat, luni, că speră să deblocheze circa 2.500 de posturi în sistemul sanitar, la nivel naţional, în urma unei noi evaluări făcute de FMI şi după finalizarea calculelor privind creşterea cheltuielilor salariale cu 8 la sută.
Romania TV
09 iul. 2012, 09:45
Cepoi: După evaluarea FMI, sper să mai deblocăm 2.500 de posturi în sistemul sanitar

Cepoi a declarat, într-o conferinţă de presă, că problema deblocării posturilor nu este una care ţine de Legea sănătăţii, ci de economia naţională şi de condiţionalităţile pe care România le are cu instituţiile financiare internaţionale.

„Legea sănătăţii are o perioadă minimă de implementare de doi ani, între 2013-2014. Problema deblocării posturilor nu este una care ţine de lege, ci de economia naţională şi de condiţionalităţile pe care le avem cu instituţiile financiare internaţionale. Am deblocat 500 de posturi, iar după ce se finalizează calculele cu creşterea cheltuielilor salariale de opt la sută şi după ce avem o nouă evaluare a FMI, vom reveni asupra acestei probleme încercând să mai deblocăm un anumit număr de posturi. Sunt 45.000 de posturi vacante în sistemul de sănătate, 21.000 s-au vacantat după blocarea posturilor în 2009. Nevoia strict necesară, acută, este de 3.000 de posturi. Am deblocat până acum 500, sper să mai deblocăm 2.500”, a spus Cepoi.

Vasile Cepoi a participat, luni, la Cluj-Napoca, la o dezbatere pe marginea noii legi a sănătăţii, la care au fost prezenţi, printre alţii, medici, directori de spitale, farmacişti, medici de familie, directorul Casei Judeţene de Asigurări de Sănătate Cluj, Emilia Groza, directorul Direcţiei de Sănătate Publică Cluj, Dorina Duma, reprezentanţi ai sindicatului Sanitas şi ai Universităţii de Medicină şi Farmacie „Iuliu Haţieganu”, prefectul judeţului Cluj, Ioan Vuşcan.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Veste uriaşă pentru fanii sportului! Naţionala României se vede din nou la TV
Capital.ro
Anunț de ultimă oră de la RAR. Șoferii nu vor mai putea face programări în acest interval
Playtech.ro
Comenzile de pe Shein, Temu și AliExpress se scumpesc din nou. O nouă taxă intră în vigoare de la 1 iulie
Adevarul
Glumele românilor după erorile GPS din București: „Stăteam pe canapea și îmi zice că eram pe pista de la Băneasa. Ne pregăteam să decolăm”
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un motociclist de 26 de ani și-a pierdut viața după ce a intrat într-un tramvai care ieşea din depou, pe un bulevard din București
iamsport.ro
Trista realitate: de ce nu a devenit tehnician marele fotbalist despre care Cornel Dinu spunea că ”are minte de antrenor”
MediaFlux
Reuniune NATO despre situația României. Țara noastră cere ajutor urgent
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți