SUA au avertizat Franţa că ruşii vor încerca să comită un atac cibernetic înainte de alegerea lui Macron

SUA au avertizat Franţa despre o activitate cibernetică rusă înaintea alegerii lui Macron, a declarat amiralul Mike Rogers, şeful Comandamentului Cibernetic al Statelor Unite în Senat.
Iulian Tudor
10 mai 2017, 15:32
SUA au avertizat Franţa că ruşii vor încerca să comită un atac cibernetic înainte de alegerea lui Macron

Statele Unite au avertizat Franţa în legătură cu o activitate cibernetică rusă înainte de atacul informatic care l-a vizat săptămâna trecută pe preşedintele-ales Emmanuel Macron, la acea vreme candidat la preşedinţie, a declarat directorul Agenţiei Naţionale americane pentru Securitate (NSA), amiralul Mike Rogers, totodată comandantul Comandamentului Cibernetic al Statelor Unite (USCYBERCOM), relatează CNN şi Radio Free Europe-Radio Liberty.

”Noi am discutat cu omologii noştri francezi şi i-a avertizat «uitaţi, noi îi supraveghem pe ruşi. Observăm că ei vă pătrund unele infrastrucrturi. Iată ce am observat… Cu ce vă putem ajuta?»”, a declarat marţi amiralul într-o audiere în Comisia pentru Servicii Armate din cadrul Senatului. ”Facem acelaşi cu omologii germani (şi) omologii britanici”, a adăugat el. Macron a fost victima unei ”operaţiuni cibernetice masive şi coordonate”, a anunţat echipa sa.

Aproximativ 14,5 gigabiţi de e-mailuri, documente personale şi comerciale au fost postate pe site-ul de împărtăşire de texte Pastebin, prin intermediul unor link-uri către peste 70.000 de fişiere, potrivit unor date CNN, citat de news.ro.

Oficiali din cadrul mişcării En Marche! a lui Macron au anunţat într-un comunicat că autoriii atacului au amestecat documente falsificate cu documente autentice, ”cu scopul de a crea confuzie şi dezinformare”.

Documentele au fost publicate vineri seara, cu mai puţin de 48 de ore înainte de turu doi al alegerilor prezidenţiale, în care Macron a învins-o detaşat pe candidata Frontului Naţional (FN, extremă dreapta) Marine Le Pen.

Citeşte şi Emmanuel Macron, cel mai tânăr preşedinte din istoria Franţei. Ce făceau la 39 de ani predecesorii săi

Este neclar cine se află în spatele publicării acestor documente, însă hackerii care au atacat campania lui Macron au folosit metode similare celor folosite anul trecut de presupuşi hackeri ruşi împotriva Comitetului Naţional Democrat (DNC) în Statele Unite, potrivit unui raport publicat în aprilie de cercetători în domeniul securităţii cibernetice.

Aceste declaraţii ale amiralului Rogers se adaugă unui număr tot mai mare de probe compilate de Guvern şi companii private despre natura atacului din Franţa, scrie RFE-RL.

Rogers a precizat că oficiali americani cooperează cu omologii lor germani în vederea împărtăşirii unor date cu autorităţile franceze, potzrivit news.ro.

Autorităţile electorale franceze au anunţat că ”un volum semnificativ de date” – şi unele informaţii false – au fost divulgate pe reţele de socializare în urma atacului asupra campaniei lui Macron, pe care echipa acestuia l-a denunţat drept un atentat vizând ”destabilizarea democraţiei, ca cele din timpul campaniei prezidenţiale din Statele Unite”.

O serie de companii private au conchis, de asemenea, că atacurile cibernetice care au vizat campania lui Macron poartă amprentele unor agenţii ruse de informaţii.

Oficiali americani în domeniul informaţiilor au acuzat Kremlinul că a orchestrat o campanie de atacuri informatice şi influenţare cu scopul de a se amesteca în campania prezidenţială din Statele Unite, în 2016.

Moscova dezminte însă orice implicare în alegerile din Statele Unite şi Franţa.

Macron a învins-o detaşat pe Le Pen, care susţine o ridicare a sancţiunilor impuse de Uniunea Europeană (UE) Rusiei după anexarea Peninsulei ucrainene Crimeea şi din cauza susţinerii rebelilor proruşi în estul Ucrainei.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Țepe cu vacanțe în Grecia. Atenție cui plătiți avansul! Cum sunt „clonate” cazările, iar turiștii ajung să trimită bani unor escroci
Capital.ro
România a înlemnit. Ion Iliescu personal a făcut anunțul despre moarte
Playtech.ro
Câți bani economisești dacă ai un credit de 75.000 de euro și faci plăți anticipate lunare. Diferența e uriașă
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Se pregătește America să lovească instalația nucleară Fordo din Iran? Mișcările militare care sugerează o posibilă escaladare
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
Salatele din supermarketuri, periculoase. Poți ajunge la Urgențe
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali a luat decizia, după plecarea lui Nicușor Dan
kanald.ro
Alocații de patru ori mai mari pentru fiecare copil! Documentul pe care trebuie să-l depună părinții
Cancan.ro
Americanii sunt în stare de șoc! Cine ar fi, de fapt, femeia care se afișează la brațul lui Donald Trump: 'Melania îl detestă! Este doar o
Playsport.ro
Nokia 1100, cu touch revoluționar și baterie care ține 4 săptămâni, ar spulbera concurența, dar totul...
Capital.ro
Decizie pentru proprietarii de mașini pe motorină. Se achită obligatoriu. Majorare de azi, 19 iunie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
stirilekanald.ro
Doliu în lumea medicală din România! A murit la doar 33 de ani pe tura de gardă
Se dau bani în plus la pensie pentru o anumită categorie de seniori: Anunțul făcut de ASF
MediaFlux
Prețuri noi la curent de la 1 iulie. Cine primește ajutor de la stat și cum îți poți alege cel mai bun tarif la energie electrică
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Limitele delicate ale consimțământului în societatea românească contemporană