Marea Britanie blochează crearea primului CARTIER GENERAL MILITAR al Uniunii Europene

Marea Britanie a blocat o decizie care ar fi trebuit să permită înființarea primului cartier general militar al Uniunii Europene, cu câteva luni înainte de alegerile legislative britanice și începerea negocierilor privind Brexit-ul, au declarat vineri surse diplomatice.
Iulian Tudor
12 mai 2017, 14:26
Marea Britanie blochează crearea primului CARTIER GENERAL MILITAR al Uniunii Europene

„Britanicii blochează concluziile” care trebuiau aprobate luni de miniștrii de externe ai țărilor UE, apoi adoptate în mod oficial joi de către miniștrii europeni ai apărării, a afirmat o sursă diplomatică pentru AFP, confirmând o informație apărută pe site-ul specializat Bruxelles2/B2.

„Noi căutăm în continuare un compromis cu prietenii noștri britanici în legătură cu decizia juridică pentru ca această structură să fie creată. Are loc o discuție extrem de complicată în ceea ce privește denumirea strategică a acestei structuri”, a declarat un alt diplomat european.

Înaltul Reprezentant al UE pentru afaceri externe și politica de securitate, Federica Mogherini, s-a declarat „mândră” atunci când cele 28 de state membre ale UE și-au dat acordul de principiu la începutul lunii martie pentru crearea acestui cartier general militar european, amintind de „diviziunile” istorice ale europenilor în acest sens, în special din cauza refuzului categoric al Londrei de a participa la consolidarea ‘Europei Apărării’, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Theresa May, despre cetăţenii europeni: „Nişte indivizi dintr-o ţară terţă” care nu se vor bucura de drepturi şi protecţie

Prima misiune a noii structuri ar fi aceea de a prelua coordonarea a trei misiuni de formare ale UE alcătuite din 600 de militari și detașate în Republica Congo, Mali și Somalia, sub conducerea actualului șef al Statului Major european, generalul finlandez Esa Pulkkinen.

Inițial, noua structură ar fi trebuit să funcționeze sub denumirea de „Cartier General Operațional”, însă britanicii au respins această formulare, potrivit unei surse diplomatice. „Există o sensibilitate extrem de mare din partea lor legată de alegeri, despre modul în care ei cred că acest lucru poate fi perceput în Marea Britanie”, a explicat sursa citată. Discuția tehnică pare a fi în impas și chestiunea ar putea fi discutată lunea viitoare de cei 28 de miniștri de externe din UE în cursul reuniunii lor lunare de la Bruxelles.

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Cât costă o Dacia 1300 utilizată de miliția din perioada comunistă. Un astfel de model a fost scos la vânzare, iar prețul e unui complet neașteptat.
Capital.ro
Victorie pentru Călin Georgescu! Judecătorul a luat decizia. Scapă de...
Playtech.ro
Şanţul şi trotuarul din faţa casei. Cine le repară, pentru ce primeşti amendă de 2.000 de lei?
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Puterea reală a președintelui României: ce spune Constituția
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Rusia, cu ochii pe România. Mesaj după alegeri
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
Cancan.ro
Județul în care George Simion a luat mai mult de jumătate din voturi. Surpriză! Cine s-a născut aici
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
A murit unul dintre cei mai mari actori. Drum lin, maestre!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
UDMR a anunțat pe cine susține în turul 2. Maghiarii au schimbat rapid tabăra
MediaFlux
Taxa obligatorie pentru toți șoferii din România! Trebuie achitată în mai puțin de 24 de ore altfel primești amendă
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
România, campioană la muncă în weekend. Câți români nu au liber sâmbăta și duminica