Specialişti din ţară şi străinătate participă la Zilele Medicale şi Ştiinţifice ale Institutului Oncologic

Aproximativ 500 de profesioniști medicali în domeniul oncologiei din țară și străinătate vor fi prezenți în perioada 18-20 mai la evenimentul Zilele Medicale și Științifice ale Institutului Oncologic 'Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu' București.
Filip Stan
18 mai 2017, 13:15
Specialişti din ţară şi străinătate participă la Zilele Medicale şi Ştiinţifice ale Institutului Oncologic

La eveniment vor participa, alături de specialiștii români, și personalități medicale din Serbia, Turcia, Germania, potrivit unui comunicat de presă al unității medicale.

Tema din acest an, ‘Tratamentul actual al tumorilor solide’, va fi abordată pe parcursul celor trei zile într-o serie de sesiuni de informare și prezentare de lucrări pe subiecte legate de cancerul mamar, cancerul pulmonar, cancerele din sfera digestivă și ginecologică, îngrijirea paliativă și suportivă.

‘Ne propunem să readucem Institutul Oncologic la nivelul de centru de referință în domeniul oncologiei medicale pentru tratamentul tumorilor solide și aplicarea tratamentelor inovatoare, având în vedere că majoritatea studiilor clinice s-au derulat în cadrul institutului și nu în sistemul privat. Da, este bun mediul clinic privat, dar până la o limită. Dacă vrei să faci performanță și să dezvolți tratamente inovatoare, tot în sectorul public le faci’, a afirmat managerul Institutului Oncologic ‘Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu’ Lidia-Anca Kajanto, potrivit comunicatului de presă.

O componentă semnificativă a manifestării va fi prezentarea rezultatelor studiilor clinice și experimentale realizate în IOB, multe dintre acestea făcând obiectul unor contracte de cercetare naționale și internaționale.

Prof. dr. Alexandru Blidaru, IOB, va susține prezentarea ‘Rezultatele a 15 ani de experiență de chirurgie plastică oncologică în Institutul Oncologic București’.

Anual, în România sunt diagnosticate aproximativ 80.000 de cazuri noi de cancer și aproape 30.000 de decese sunt provocate de această boală. Mai mult, țara noastră se află pe primul loc în Europa la incidența cancerului de col uterin.

Citeşte şi Florian Bodog anunţă o colaborare cu Institutul Pasteur din Franţa pentru relansarea Institutului Cantacuzino

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Dinamo în alertă: Gnahore și Boateng, la un pas să plece! Ce transferuri fac roș-albii
Capital.ro
Europa se pregătește pentru un nou pericol după războiul din Ucraina. Frontex: „Riscul este deosebit de ridicat”
Playtech.ro
Greșelile care te pot costa puncte la Evaluarea Națională. Mulți elevi le fac fără să își dea seama
Adevarul
Ce putere nu ar trebui să aibă niciodată președintele SUA. Avertismentul lui Barack Obama: „Aceasta este linia roșie”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă pentru milioane de români care merg în Grecia! O dronă încărcată cu explozibili a fost găsită pe o insulă populară
iamsport.ro
A anunțat numele noului antrenor al Rapidului: ”400% e făcut!”
MediaFlux
Anunț de la Casa de Pensii pentru pensionarii care primesc banii pe card! Plățile au fost făcute astăzi în conturi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi