Cum să dormi mai bine în nopţile caniculare

Cu toţii avem probleme cu somnul pe asemenea vreme caniculară. Deşi la început nu ţi se pare a fi o problemă gravă, pe măsură ce nopţile caniculare sunt din ce în ce mai multe, apar tulburările de somn. Rutina somnului se schimbă şi, astfel, îţi va fi din ce în ce mai greu să te odihneşti.
Romania TV
13 iul. 2012, 05:32
Cum să dormi mai bine în nopţile caniculare

Iată câteva sfaturi care te vor ajuta să păstrezi răcoarea la tine în casă, chiar şi pe caniculă:

dacă ai aparat de aer condiţionat, lasă-l să funcţioneze la minim. Este împământenită ideea că dacă îl porneşti şi îl opreşti de mai multe ori pe zi/noapte, aparatul de aer condiţionat va consuma mai puţină energie. Nimic mai fals. Vei consuma şi mai puţin şi vei avea şi mai multă răcoare dacă laşi aparatul să funcţioneze la minim.

dacă nu ai aer condiţionat, lasă ferestrele deschise. Ţine un ventilator care oscilează lângă pat, pe timpul nopţii. Ar fi bine să fie unul suficient de silenţios ca să nu te deranjeze.

alege lenjeria de pat şi de corp din fibre 100% naturale. Vor absorbi transpiraţia şi umezeala pe timpul nopţii.

spală des aşternuturile, mai ales după o noapte în care ai transpirat din greu. Aşternuturile curate îţi vor da o stare de bine şi te vor ajuta să fii relaxat.

Citeşte mai mult pe sfatulparintilor.ro

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Pentru ce salariu renunță Marcel Ciolacu la scaunul de deputat. Fostul premier candidează la șefia CJ Buzău
Capital.ro
Sistemul de pensii din România, sub presiune majoră după 2030. Avertismentul lui Iancu Guda: Aici este provocarea României
Playtech.ro
Un simplu şurub, secretul pentru a nu mai auzi zgomotele vecinilor. Cum funcţionează trucul
Adevarul
„Un idiot”. Nepoata lui Trump își ironizează unchiul, după ce acesta s-a lăudat cu rezultatul unui test cognitiv
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Un bărbat aflat în stare gravă nu a fost verificat timp de cinci zile, la Spitalul Bagdasar-Arseni. Doi medici au fost reținuți de procurori
iamsport.ro
Dani Coman și Dan Alexa au fost implicați în lupte ilegale de stradă! Sumele exorbitante pe care le încasau
MediaFlux
Avertisment MAI privind certificatele de naștere, căsătorie sau deces. Românii riscă anularea documentelor VIDEO
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai