O universitate belgiană şi-ar fi invitat absolventele să poarte un „decolteu drăguţ” la ceremonia de absolvire

Universitatea Liberă din Bruxelles a creat o controversă pe reţelele de socializare la sfârşitul săptămânii trecute după ce ar fi cerut studentelor sale să poarte ''un decolteu drăguţ'' la ceremonia de absolvire. Acest mic scandal a zguduit Facultatea de medicină a Universităţii Libere din Bruxelles (ULB), una dintre cele mai mari instituţii din Belgia, scrie marţi Le Figaro Etudiant.
Filip Stan
30 mai 2017, 15:48
O universitate belgiană şi-ar fi invitat absolventele să poarte un

În weekendul trecut, toţi studenţii au primit un e-mail cu instrucţiuni pentru ceremonia de absolvire care marchează încheierea studiilor şi lansarea tinerilor în viaţa activă. În corpul textului, tinerele au fost invitate să poarte ”o rochie sau o fustă şi un decolteu drăguţ”. Băieţii? Un costum simplu.

Pe reţelele de socializare studenţii s-au inflamat, denunţând un sexism obişnuit faţă de tinerele din ULB. În faţa amplorii protestelor, decanul universităţii a trebuit chiar să-şi ceară scuze în faţa elevilor săi.

Totul a pornit de la pagina ULB Confessions, care conţine în principal glume ale studenţilor legate de campusul belgian. Vineri seara, o postare arăta o captură de ecran a e-mailului trimis studenţilor universităţii. Postarea a primit de atunci aproape 3.000 de ”like-uri”. Deasupra, se poate citi: ”Din punct de vedere estetic, este mai bine ca femeile tinere să poarte o rochie sau o fustă şi un decolteu drăguţ. […] Desigur, doamnelor, această regulă nu este obligatorie”.

Întrebat de RTL Belgia, Marco Schetgen, decanul facultăţii, a declarat că are confirmarea că e-mailul a fost trimis de la secretariat şi încă mai aşteaptă să afle cine l-a scris. Pentru site-ul de ştiri belgian, el şi-a exprimat, de asemenea, mirarea: ”Este, probabil, o femeie cea care se află la originea acestui text, deoarece secretariatul este format numai din femei. Este uimitor„.

Universitatea a răspuns pentru moment pe pagina sa de Facebook: ”Facultatea de medicină, prin decanul său, îşi prezintă scuzele cele mai sincere […] Este evident că instrucţiunile referitoare la îmbrăcăminte pentru tinerii absolvenţi sunt atât deplasate, cât şi contrare valorilor apărate zilnic de ULB şi facultatea sa„.

În ceea ce priveşte angajatul(a) responsabil(ă) pentru e-mail, purtătorul de cuvânt al Universităţii, Nicolas Dassonville, spune că va fi cel puţin o ”chemare la ordine”.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Scandal la Spitalul Focșani! Tatăl unui copil bolnav ar fi fost scos afară cu forța de o asistentă
Fanatik.ro
Când revine FCSB pe Arena Națională. Ce se întâmplă la derby-ul cu Dinamo cu stadionul scos 4 luni din circuitul fotbalistic
Capital.ro
ELCEN repornește CET Grozăvești pentru a sprijini sistemul energetic. Centrala adaugă 30 MW în rețeaua națională
Playtech.ro
Când este mai avantajos să faci rambursare anticipată: la începutul sau la finalul creditului
Adevarul
Au cumpărat o casă în Sicilia cu doar 40.000 de euro, dar au descoperit capcana care le poate ruina visul: „Devine o gaură neagră pentru bani”
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier cu patru mașini pe A1! Traficul a fost deviat pe o singură bandă, în apropiere de Sibiu
iamsport.ro
Fostul selecționer al României a anunțat că vrea să revină la națională: ”Mi-aș dori să reușesc o performanță mai mare decât ultima!”
MediaFlux
Răsturnare de situație în Rusia. Putin a schimbat strategia atacurilor din Marea Neagră
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România