Veste bună pentru olimpici! ANUNŢUL făcut de ministrul Cercetării

Ministrul Cercetării și Inovării, Șerban Valeca, a declarat sâmbătă seara, la Galați, că Hotărârea de Guvern (HG) privind acordarea de granturi olimpicilor care au câștigat locurile I, II, III la olimpiade naționale sau internaționale și care doresc să își continue studiile universitare și post universitare în țară, cu obligația de a lucra apoi, patru ani, într-un institut de cercetare din România, va intra în vigoare săptămâna viitoare.
Romania TV
03 iun. 2017, 19:05
Veste bună pentru olimpici! ANUNŢUL făcut de ministrul Cercetării

Potrivit ministrului, ajutoarele financiare guvernamentale disponibile sunt mai mari decât cele acordate în Olanda sau Marea Britanie, scopul acordării lor fiind păstrarea în țară a tinerilor cu rezultate foarte bune la învățătură. Granturile, cu valori cuprinse între 1.500 și 3.500 de euro pe an, se pot acorda, în acest an, conform lui Valeca, pentru circa 600 de olimpici care au ocupat locurile I, II sau III la olimpiade naționale sau internaționale.

„Joia trecută s-a aprobat o HG care prevede pe lângă bursele și alte stipendii pentru studenții români deosebiți un grant de cercetare pentru toți olimpicii români care au câștigat locurile I, II III la olimpiada națională sau internațională. Sunt 3.500-1.500 de euro pe an, încă 700 de euro pentru un grup de cinci care vor să facă un montaj experimental și încă 500 euro — contravaloarea participării la conferințe naționale sau internaționale. Toate le-am gândit văzând cam ce-i tentează pe ei afară, iar sumele de bani din România ar fi mai mari ca cele din Olanda sau Marea Britanie și am considerat că aceste mici genii e bine să rămână în țară cu două efecte — o competiție mai mare în universitățile românești, pentru că obligativitatea este să urmeze universități din țară, — cu program Erasmus, dacă vor, pot să meargă și afară, nu-i ține nimeni aici — patru plus doi ani master, deci șase ani și minim patru ani să lucreze într-un institut de cercetare în România, deci zece ani beneficiază de acest program cu aceste condiționalități. Din păcate, probabil copiii și-au făcut în acest an o anumită opțiune, dar sper ca după lansarea programului să înceapă să vină, să aibă o accesibilitatea mai mare…, sumele nu-s împovărătoare pentru bugetul de stat, chiar dacă ar putea accesa toți cei 600 de olimpici din acest an … deci eu cred că acești copii de excepție au o variantă foarte bună de a rămâne în țară și de studia și de a lucra în domeniul cercetării”, a declarat ministrul Cercetării.

Șerban Valeca a participat, sâmbătă seara, la Galați, la deschiderea ediției a XXVI-a a Campionatului Național de Karate Tradițional pentru copii de până în 13 ani. Prezența ministrului s-a datorat faptului că Șerban Valeca este președinte de onoare al Federației Române de Karate Tradițional.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Soția lui Vali Vijelie le-a pus la punct pe admiratoarele manelistului! Ce "urare" le-a făcut Carmen Rusu
Fanatik.ro
Primele tensiuni la Universitatea Craiova! Conducerea îl acuză pe Coelho: „Să răspundă el! Avem bulevarde în apărare”
Capital.ro
A ieșit la pensie la 57 de ani și primește 6.006 lei. Ce arată decizia de pensionare
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
A sunat la 112 să-şi reclame vecinii că nu-l lasă să ia apă din fântâna lor. Cât l-a costat apelul pe un argeşean
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O persoană a fost găsită carbonizată pe DN1, după ce mașina în care se afla a părăsit carosabilul și a fost cuprinsă de foc. Pompierii au intervenit de urgență
iamsport.ro
”Am văzut români prinși, bătuți”. Legenda Stelei, amintiri tulburătoare de la granița cu Iugoslavia
MediaFlux
Traian Băsescu l-a urecheat pe Nicușor Dan: Degeaba a chemat partidele. Le-a dat exact ce voiau să audă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat