Sancţiunea aplicată de Consiliul Concurenţei companiei Energy Holding, confirmată de Curtea de Apel

Consiliul Concurenței a câștigat la Curtea de Apel București procesul intentat de Energy Holding SRL pentru anularea deciziei prin care compania a fost sancționată, alături de Hidroelectrica și alți parteneri contractuali ai acesteia, instanța menținând amenda în valoare de 12,36 milioane lei (circa 2,8 milioane de euro).
Romania TV
12 iun. 2017, 12:03
Sancţiunea aplicată de Consiliul Concurenţei companiei Energy Holding, confirmată de Curtea de Apel

Hotărârea Curții de Apel București poate fi atacată cu recurs la Înalta Curte de Casație și Justiție, informează autoritatea de concurență printr-un comunicat remis, luni, AGERPRES.

Acesta este cel de-al doilea proces finalizat din cele șapte aflate pe rolul instanțelor în urma sancționării companiei Hidroelectrica și a zece dintre partenerii contractuali cu aproximativ 37 de milioane de euro pentru încheierea unor înțelegeri anticoncurențiale pe piața producerii și comercializării de energie electrică.

Citeşte şi Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea a 19 active ale OMV Petrom de către Mazarine Energy România

În cadrul investigației privind contractele pe termen lung încheiate între Hidroelectrica și unii furnizori de energie electrică și consumatori eligibili pe piața angro de energie electrică, autoritatea de concurență a constatat că aceste contracte au avut ca efect blocarea pieței pentru alți furnizori și producători de energie electrică și consumatori eligibili.

Alături de Hidroelectrica au mai fost sancționate companiile: Alpiq Romindustries, Alpiq Romenergie, Alro, Electrocarbon, Electromagnetica, Elsid, Energy Financing Team (Elveția), Energy Holding, Luxten Lighting Company, Menarom — PEC.

Hidroelectrica, Elsid și Electrocarbon au recunoscut săvârșirea faptelor anticoncurențiale.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Cine sunt acționarii de la Catedrala Patriarhală SA. Rolul companiei în proiectul grandios din centrul Bucureștiului
Capital.ro
Elena Udrea e cea mai fericită: Dorința mea a fost împlinită de Dumnezeu! A anunțat personal
Playtech.ro
Poți monta centrala termică în balcon? Ce spune legea și care sunt condițiile obligatorii
Adevarul
O mare companie metalurgică din România a fost cumpărată de miliardarul ucrainean Rinat Ahmetov
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Ți se rupe sufletul! Acesta este momentul în care toată lumea a CEDAT la căpătâiul Ștefaniei Szabo. Cuvintele sunt de prisos... asemenea durere nu poate fi exprimată în cuvinte
iamsport.ro
Ilie Năstase nu se dezminte! Ce s-a întâmplat la prima înfățișare în procesul de divorț cu Ioana
MediaFlux
Schimbare radicală de vreme. ANM anunță prognoza meteo pentru luna noiembrie
stirilekanald.ro
"N-a făcut nici infarct, nici AVC, plămânii ei...." De ce a murit, de fapt, Ștefania Szabo! Legiștii au făcut descoperirea
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai