ATAC IMINENT al Statului Islamic în Occident, Rusia şi Orientul Mijlociu

Un purtător de cuvânt al Statului Islamic îndeamnă adepţi ai grupării jihadiste, într-un mesaj audio, la atacuri în Statele Unite, Europa, Rusia, Australia, Irak, Siria, Iran şi Filipine, în timpul lunii sfinte a Ramadanului care a început la sfârşitul lui mai, potrivit Reuters.
Iulian Tudor
13 iun. 2017, 05:38
ATAC IMINENT al Statului Islamic în Occident, Rusia şi Orientul Mijlociu

O înregistrare audio a fost postată luni pe canalul Telegram al Statului Islamic, o aplicaţie de mesagerie încriptată. Înregistrarea a fost atribuită purtătorului de cuvânt al grupării Abi al-Hassan al-Muhajer.

Autenticitatea înregistrării nu a putut fi verificată independent de Reuters, însă agenţia scrie că este aceeaşi voce din mesaje audio anterioare, potrivit news.ro.

Citeşte şi HARTA Europei în 2035, în ochii ruşilor. Cum va arăta România

”O, lei din Mosul, Rakka şi Tal Afar, Allah binecuvântează aceste braţe pure şi feţe luminoase, atacaţi-i pe cei care-l resping şi apostaţii şi luptaţi împotriva lor cu puterea unui singur om”, îndeamnă al-Muhajer. ”Cei care-l resping” este o expresie jignitoare pe care jihadiştii sunniţi o folosesc pentru a-i desemna pe musulmanii şiiţi.

”Mă adresez fraţilor în credinţă din Europa, America, Rusia, Australia şi altora. Fraţii voştri din ţările voastre au procedat bine, aşa că adoptaţi-i ca modele şi faceţi ce-au făcut ei”, mai îndeamnă el în acest mesaj.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Directorul ESZ Prahova, atac la ministrul mediului după amenințările cu desființarea societății: „Și-a numit un om la Apele Române și nu vrea să-l pună să plătească”
Capital.ro
Suspendarea permisului de conducere sau a înmatriculării mașinii. Cum se aplică fiecare sancțiune. Ghid pentru șoferi
Playtech.ro
„Comfort” sau „confort”: care este forma corectă în limba română, mulți scriu ca în engleză
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Orașul din România unde meteorologii anunță nu mai puțin de 20 de zile cu ninsoare, în luna decembrie
iamsport.ro
Acuză direct că meciul dintre Farul și FCSB a fost aranjat: ”Blat ca pe vremuri, bă, nu s-a schimbat nimic!”
MediaFlux
Prime de Crăciun de până la 1.000 de lei. Ce alte beneficii vor primi angajații
stirilekanald.ro
Elevă de clasa a IX-a, răpită, bătută și umilită de 6 colege din cauza unui băiat! I-au furat telefonul și au agresat-o minute întregi pe o stradă din apropierea școliI
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje