Băsescu: Văd posibilă coabitarea cu USL după referendum

Preşedintele suspendat Traian Băsescu a declarat, duminică, că vede ca posibilă coabitarea cu USL după referendum, în situaţia în care se va menţine la Cotroceni, el subliniind că a crezut mult în coabitare şi a stimulat-o.
Romania TV
16 iul. 2012, 07:11
Băsescu: Văd posibilă coabitarea cu USL după referendum

Întrebat dacă vede posibilă coabitarea, Băsescu a răspuns: „Categoric, da. Am stimulat-o. Eu l-am desemnat pe Victor Ponta. Nu am făcut nicio altă încercare, să dau Guvernul PDL-ului. PDL pierduse majoritatea, nu am stat la discuţii. Pur şi simplu am spus: voi l-aţi desemnat pe Ponta prim-ministru, poftim mandatul, ăsta-i drumul”.

Băsescu a spus că nu am avut nicio reţinere pentru această coabitare, care obliga la funcţionarea instituţională.

„Obligaţia era: chiar dacă nu ne iubim să funcţionăm instituţional şi fiecare să-şi vadă de-ale lui”, a spus Băsescu.

El a precizat că a crezut mult în coabitare.

„Am crezut mult în coabitare. După ce Guvernul a pierdut majoritatea în Parlament, având experienţa utilizării unor şefi de instituţii din Opoziţie, la SRI şi SIE, am făcut încercarea coabitării pentru a evita instabilitatea politică. Am avut convingerea că va merge. Era o distanţă de la 2007 la 2012, iar în campania elect locală nu am scos un cuvânt, deşi eram atatcat chiar de cel căruia îi încredinţasem mandatul să facă Guvernul. Am tolerat plecarea la Consiliu împotriva deciziei Curţii Constituţionale şi, totuşi, s-a declanşat procesul de suspendare”, a spus Băsescu.

El a precizat că a fost tolerant şi faţă de numirea Ecaterinei Andronescu în funcţia de ministru al Educaţiei, în condiţiile în care aceasta a pierdut un proces pe incompatibilitate.

„Am mers cu toleranţa…Andronescu a pierdut un proces pe incompatibilitate. Am spus că dacă premierul îşi asumă, fie. În condiţii normale nu aş fi acceptat asemenea nominalizare. Am spus „Fie” pentru că interesul era stabilitatea, era deasupra orgoliilor mele”, a mai spus Băsescu.

 

DailyBusiness
Ce îi supără cel mai tare pe românii care călătoresc cu avionul: schimbările de zbor şi dificultatea de a contacta call center-ul
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Cât ia Andra Măruță pentru un concert de o oră, în iulie 2025: Tu muncești un an și nu câștigi suma asta!
Fanatik.ro
Lună Plină în Capricorn. De pe 10 iulie, de la ora 7 dimineața, cinci zodii vor renaște din cenușă. Se întoarce roata norocului și pentru ele
Capital.ro
UE ne împinge în prăpastie! Liviu Dragnea, anunț șoc: Unde va fi următorul teatru de război? În România
Playtech.ro
Amenzi automate pentru șoferii români. O schimbare importantă intră în vigoare în Bulgaria, din acest weekend
DailyBusiness
VIDEO Furtună devastatoare la Sinaia. Acoperișuri smulse, copaci căzuți și DN1 blocat de vijelie
Adevarul
Recomandările Europei pentru România, traduse de un cunoscut economist: „Concediați 20% din bugetari, inclusiv din sistemul de Educație”
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
AUR vrea să dărâme Guvernul. Cutremur în politică
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Furtunile au făcut prăpăd la Sinaia. Stațiunea a fost măturată de vijeliile puternice: drumuri blocate, copaci căzuți și acoperișuri smulse de pe bloc
Cancan.ro
MESAJUL transmis de Adrian Brîncoveanu, după ce Andreea Marin a confirmat despărțirea lor. Unde s-a retras, de fapt
Playsport.ro
Vremea, la extreme. ANM a emis avertizări de vreme rea! Singurele două judeţe în care canicula persistă azi
Capital.ro
Călin Georgescu, îngrozit. A anunțat imediat după arestare: Ca tată, aceste subiecte sensibile...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Reacții dure după moartea violentă a Sorinei Lupșa. Judecătoarea s-a aruncat în gol de la etajul 7: „Ăștia care aplaudați, aveți sângele ei pe mâinile voastre”
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Bacteria mortală, apărută din nou în România. E alertă la Ministerul Sănătății!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un Ministru al Transporturilor spre Lumea de Apoi. Cele mai misterioase morți din elita rusă a afacerilor