Ponta: Guvernul va plăti premiile restante medaliaţilor olimpici

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, în cadrul unei întâlniri cu conducerile ANST, COSR, ANAD, Ministerului Educaţiei şi cu reprezentanţi ai federaţiilor sportive, că Guvernul va plăti premiile restante sportivilor dinamovişti medaliaţi la Jocurile Olimpice de la Beijng, din 2008.
Romania TV
16 iul. 2012, 15:41
Ponta: Guvernul va plăti premiile restante medaliaţilor olimpici

Ponta l-a abordat pe preşedintele COSR, Octavian Morariu: „Îl întreb pe domnul Morariu dacă mai sunt datorii din trecut, mă refer aici la primele campionilor noştri. Am văzut că este o scrisoare deschisă a unei campioane. Mie îmi face plăcere să plătesc datoriile făcute de alţii.” La rândul său, Morariu a rugat-o pe Elisabeta Lipă, preşedintele CS Dinamo, să-i prezinte primului ministru situaţia.

„Premierile sunt asigurate de către stat, o sumă, iar cluburile unde sunt legitimaţi jucătorii până la 50 la sută din acea sumă. Sportivii de la CS Dinamo participanţi la JO de la Beijing au rămas în urmă cu această sumă, pentru că aici e vorba şi de bugetul Ministerului de Interne. Suma este 16 miliarde de lei vechi, s-au plătit 4 miliarde… Aşa că a mai rămas 1,2 milioane de lei noi”, a spus Lipă.

Premierul a promis că va rezolva situaţia, dar a cerut o solicitare scrisă în acest sens: „Vă ajut să plătiţi această datorie, de fapt e vorba de Ministerul de Interne. Nu e normal, ne facem de râsul lumii să avem datorii la primele campionilor din 2008. Vă ajut, dar vă rog să-mi faceţi o hârtie pe care să mi-o transmiteţi!”

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Cadoul inedit de 4000 de euro făcut de Mirel Rădoi lui Cosmin Olăroiu: „Singurul care m-a contactat”
Capital.ro
S-a stins o mare voce a României. Lumea muzicii e în doliu: O voce sensibilă, puternică și un muzician desăvârșit
Playtech.ro
Explozie de cazuri de gripă în România. Un nou virus gripal se răspândește rapid, peste 3.000 de îmbolnăviri într-o săptămână
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Fostul mijlocaș al Stelei a spus cine era, de fapt, ”numărul 1” în echipa care a câștigat CCE: ”Iordănescu era servit, nu a fost el!”
MediaFlux
Avertismentul lui Friedrich Merz: Deceniile de Pax Americana s-au încheiat. Europenii trebuie să se pregătească
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online