Barroso: România este o sursă de îngrijorare majoră. Va exista un nou raport la sfârşitul anului

Preşedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Durao Barroso, a afirmat că evenimentele politice recente din România au pus semnul întrebării angajamentul guvernului român de a respecta statul de drept şi cere elaborarea unui nou raport de monitorizare până la sfârşitul anului care să evalueze în ce măsură guvernul Ponta şi-a respectat cele 11 angajamente pe care şi le-a luat faţă de Comisia Europeană.
Romania TV
18 iul. 2012, 11:47
Barroso: România este o sursă de îngrijorare majoră. Va exista un nou raport la sfârşitul anului

Prezentând concluziile raportului MCV, Barroso a accentuat nevoia ca toate statele Uniunii Europene să respecte principiile statului de drept şi ale democraţiei, precum şi independenţa justiţiei. În continuare, preşedintele CE a spus că aceste principii au fost afectate în România prin nerespectarea deciziilor CCR şi prin înceercarea de influenţarea a justiţiei.

„Evenimentele din România ne-au fisurat încrederea. Este pus sub semnul întrebării angajamentul Guvernului de a respecta statul de drept. Lupta politică nu poate justifica căşcarea în picioare a principiilor esenţiale”, a declarat Barroso calificânt România drept „o sursă de îngrijorare majoră”

Pe de altă parte, preşedintele CE a salutat disponibilitatea lui Victor Ponta de a ţine seama de recomandările Uniunii Europene. „România a făcut un pas înapoi de pe buza prăpastiei, dar asta nu este suficient. La sfârşitul anului va exista încă un raport şi vom vedea dacă semnele noastre de întrebare au fost soluţionate.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”