INS: Declinul demografic din România s-a redus în luna mai, ca urmare a creşterii natalităţii

Populaţia României a continuat scăderea din cauze demografice, însă declinul s-a atenuat în luna mai, când s-au pierdut 4.671 locuitori, cu 19,4% mai puţini decât în a cincea lună a anului trecut, ca urmare a creşterii natalităţii, arată datele publicate luni de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Alina Costache
10 iul. 2017, 07:53
INS: Declinul demografic din România s-a redus în luna mai, ca urmare a creşterii natalităţii

Spre comparaţie, în mai 2016, sporul natural negativ a fost de 5.797 persoane.

În luna mai 2017 s-au născut 16.053 copii, cu 604 (3,9%) mai mulţi comparativ cu mai 2016, şi au decedat 20.724 persoane, în scădere cu 522 (2,5%) faţă de a cincea lună a anului trecut.

Cumulat, în primele cinci luni din acest an s-au născut 71.669 copii, în scădere cu 9,1% faţă de perioada ianuarie-mai 2016, şi au decedat 115.533 persoane, în urcare cu 4,4%, astfel că sporul natural negativ a fost de 43.864 persoane, în creştere cu 37,7% faţă de perioada similară a anului trecut.

Mortalitatea infantilă din România a scăzut în mai 2017 faţă de aceeaşi lună a anului trecut, fiind înregistrate 123 decese ale unor copii cu vârsta de sub un an, comparativ cu 131 în mai 2016.

Este a patra lună de scădere a mortalităţii infantile, după o creştere puternică în ianuarie.

În întregul an 2016, în România au murit 1.381 copii cu vârsta sub un an, comparativ cu 1.503 în 2015.

Potrivit ultimelor statistici oficiale, România are cea mai mare rată a mortalităţii infantile din Uniunea Europeană, cu o rată de 7,6 decese / 1.000 născuţi-vii în 2016, faţă de o medie de 3,6 decese / 1.000 născuţi-vii la nivelul UE.

Datele oficiale mai arată că, în luna mai, s-au înregistrat 12.268 căsătorii şi 2.693 divorţuri. Comparativ cu a cincea lună din 2016, numărul de căsătorii a scăzut cu 2,8%, iar cel al divorţurilor s-a redus uşor.

În 2016, populaţia României a scăzut cu 66.718 de locuitori din cauza declinului demografic. În total, în România s-au născut anul trecut 189.783 copii, cu 11.240 mai puţini faţă de anul anterior, în timp ce numărul deceselor a scăzut cu 5.196 (2%), la 256.501.

INS a revizuit semnificativ datele demografice pentru 2015 comparativ cu datele preliminare publicate anterior.

Astfel, datele revizuite arată că, în 2015, sporul natural negativ a fost de 60.674 persoane (comparativ cu 73.625 persoane în tabelele publicate anterior), astfel că, în 2016, sporul natural negativ a crescut cu 10%.

În 2015 s-au născut 201.023 de copii în România, iar numărul de decese a fost de 261.697, arată datele revizuite ale INS.

Experţii se aşteaptă la o adâncire a declinului demografic al României în deceniile următoare. Astfel, populaţia României va ajunge la 14,5 milioane locuitori în anul 2050, potrivit unui raport al Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU), publicat în iulie 2015.

Citeşte şi România, ţara din UE cu cea mai mare mortalitate infantilă, care cheltuieşte cel mai puţin pentru sănătatea şi educaţia populaţiei

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Imaginea cu care Cristiano Ronaldo a înnebunit internetul! A devenit virală la scurt timp după publicare și a adunat milioane de aprecieri
Capital.ro
Am pierdut-o pe cea mai mare actriță a României. Nimeni nu o va putea înlocui. A fost unică!
Playtech.ro
Cel mai căutat job în România în 2025. Salariul depășește 12.000 de lei. Nu este vorba despre IT
Adevarul
Putin s-a adresat națiunii având în spate o hartă uriașă a Rusiei. Cum stau lucrurile în realitate pe câmpul de luptă din Ucraina, potrivit analiștilor
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Nicușor Dan anunță un referendum care zdruncină totul. Ce vrea președintele
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet