Ponta acuză pe Băsescu şi PDL-ul de înscenări „grosolane” în dosarul privatizării ICA VIDEO

Primul-ministru Victor Ponta susţine că preşedintele suspendat a pus la cale o înscenare împotriva Guvernului ce urma apoi să fie folosită în campania electorală pentru referendum. Astfel, un director din Ministerul Agriculturii ar fi trimis un raport către instanţa care judecă dosarul privatizării ICA, în care este acuzat Dan Voiculescu, raport potrivit căruia prejudiciul adus statului în acest dosar nu există sau este mai mic decât cel estimat iniţial. Înscenarea ar fi fost dejucată de către ministru Agriculturii şi preşedinte al PC, Daniel Constantin.
Romania TV
20 iul. 2012, 12:03
Ponta acuză pe Băsescu şi PDL-ul de înscenări

„Am fost informat de către ministrul Agriculturii, domnul Daniel Constantin, asupra unei situaţii foarte grave. Traian Băsescu şi PDL încearcă să însceneze Guvernului tot felul de acţiuni pe care apoi să le folosească în campania electorală”, a declarat Ponta.

Înscenarea ar fi vizat dosarul privatizării Institutului de Cercetări Alimentare în care printre acuzaţi este Dan Voiculescu, preşedintele fondator al PC, partid care este condus acum de către ministrul Daniel Constantin.

„De aceea domnul Constantin a cerut să fie informat asupra reprezentării ireproşabile în instanţă a Ministerului Agriculturii tocmai pentru a nu da loc niciunui fel de interpretare”, a spus premierul.

Concret, directorul juridic din minister, Rela Ştefănescu, ar fi trimis instanţi un raport ce conţinea o opinie separată a unui expert evaluator potrivită căreia prejudiciul din dosarul ICA a fost mai mic sau chiar nu a existat. Această opinie separată ar fi contrazis expertiza deja existentă la dosar. Rela Ştefănescu a fost adusă în Ministerul Agriculturii în 2005, în timpul ministeriatului lui Gheorghe Flutur.

„Daniel Constantin a trimis o adresă instanţei în care a arătat că Rela Ştefănescu a acţionat împotriva legii şi fără acordul ministerului. S-a dispus suspendarea şi cercetarea ei şi s-a depus o sesizare la DNA”, a declarat Ponta.

Întrebat care sunt dovezile care leagă demersul Relei Ştefănescu de Traian Băsescu şi PDL, Daniel Constantin a spus că este vorba de faptul că expertul evaluator a cărui opinie separată a fost anexată la dosar nu are un contract de expertiză cu Ministerul Agriculturii. „Este evident că un astfel de raport în perioada de campanie ne duce către această idee”, a afirmat Daniel Constantin

La începutul lunii decembrie 2008, preşedintele fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu, a fost trimis în judecată, alături de alte 12 persoane, în dosarul privind privatizarea Institutului de Cercetări Alimentare.

Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie susţin că privatizarea frauduloasă a ICA ar fi fost făcută în folosul lui Dan Voiculescu, fiind realizată prin subevaluarea bunurilor institutului cu peste 7,7 milioane de euro.

Dan Voiculescu, acţionar majoritar al SC Grupul Industrial Voiculescu şi Compania (Grivco) SA Bucureşti, membru al Adunării Generale a Acţionarilor (AGA) şi al Consiliului de Administraţie (CA) al Institutului de Chimie Alimentară, membru al AGA şi director general al SC Bioprod SA Bucureşti, este acuzat de „folosire, de către o persoană care îndeplineşte o funcţie de conducere într-un partid, a influenţei şi autorităţii date de această calitate în scopul de a obţine, pentru sine sau pentru altul, bani, bunuri, sau alte foloase necuvenite şi spălare de bani, ambele în formă continuată”.

Potrivit procurorilor, prejudiciul produs în urma acestei privatizări se ridică la peste 60 de milioane de euro.

Alături de Voiculescu, procurorii DNA i-au trimis în judecată şi pe Corneliu Popa, Cătălin Sandu Jean, Gheorghe Mencinicopschi, Sorin Pantiş, Vlad Nicolae Săvulescu, Marian Gheorghe Domnişoru, Gheorghe Sin, Constantin Baciu, Alexandru Petre, Marinescu Grigore, Vica Ene şi Flavius Adrian Pop. Toţi aceştia sunt acuzaţi de complicitate la stabilirea, cu intenţie, a unei valori diminuate faţă de cea reală a bunurilor aparţinând agenţilor economici la care statul este acţionar, comisă în acţiunea de privatizare în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, în formă continuată.

Gheorghe Mencinicopschi a fost membru al PC, director general şi membru al AGA şi, ulterior, al CA al ICA SA Bucureşti. El este acuzat şi de abuz în serviciu contra intereselor publice, precum şi de fals în înscrisuri sub semnătură privată.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Decizie istorică în Iran după războiul cu Donald Trump! Fostul fotbalist din SuperLiga este vizat
Capital.ro
Premierul Ilie Bolojan anunță creșterea vârstei de pensionare: „Să se reducă situațiile în care te poți pensiona accelerat” (VIDEO)
Playtech.ro
Cu cât vând oierii mieii de Paşte în 2026: diferenţa de preţ faţă de supermarket
Adevarul
Dezamăgirea unui turist român după o vacanță în Istanbul: „Țeapa supremă. Am mâncat mai scump decât în Paris, Viena, Dubai”
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este eroul din Târnăveni, care le-a găsit pe Melisa și Rebeca în păd... Vezi mai mult
iamsport.ro
A refuzat România și a ajuns să reprezinte o națională de top după ce oficialii FRF i-ar fi cerut bani familiei sale: ”S-a simțit scârbită!”
MediaFlux
Bilete de tratament balnear pentru pensionari în 2026. Ministerul Muncii anunță procedura
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj