Noul director de Comunicare de la Casa Albă îşi insultă colaboratorii

Noul director de comunicare al Casei Albe, Anthony Scaramucci, și-a atacat cu o vulgaritate extremă colaboratorii de la președinție, în special pe rivalul său Reince Priebus, șeful administrației de la Casa Albă, a relatat joi publicația The New Yorker.
Iulian Tudor
28 iul. 2017, 07:28
Noul director de Comunicare de la Casa Albă îşi insultă colaboratorii

Numit în funcție la 21 iulie de către Donald Trump, acest finanțist de pe Wall Street a făcut mai multe declarații incendiare și a promis să facă ordine în departamentul de comunicare al administrației americane, încercând înainte de toate să stopeze scurgerile de informații și dezvăluirile despre președinția lui Trump, care fac deliciul presei.

Într-un articol publicat joi, The New Yorker relatează o convorbire telefonică avută anterior de corespondentul său la Washington cu Scaramucci, furios pe o postare pe Twitter a acestuia despre o cină a președintelui Donald Trump cu soția sa Melania și cu reprezentanți ai postului de televiziune Fox News.

În fața refuzului jurnalistului de a-și dezvălui sursa, noul director de comunicare al Casei Albe a amenințat:” Ceea ce voi face este că-i voi elimina pe toți din echipa de comunicare și voi începe totul de la zero”. „Îi voi concedia pe toți!”, a tunat Scaramucci, citat de publicația menționată, potrivit Agerpres.

Anthony Scaramucci l-a atacat într-o manieră grosolană pe șeful administrației de la Casa Albă, Reince Priebus, unul din „greii” Partidului Republican, pe care îl suspectează că ar fi în spatele scurgerilor repetate de informații: „Reince este un nenorocit de paranoic schizofren, un paranoic!”

Citeşte şi Sean Spicer, purtătorul de cuvânt al lui Donald Trump, şi-a dat demisia. Cutremur la Casa Albă

Apoi, folosind un vocabular extrem de vulgar, cu caracter sexual, Scaramucci l-a atacat pe Steve Bannon, controversatul strateg șef al Casei Albe, apropiat de extrema dreaptă, acuzându-l că-și urmărește propriile interese, informează Agerpres.

În fața furtunii provocate joi seara la Washington, Scaramucci a încercat să se scuze: „Mă exprim uneori într-un limbaj colorat. Mă voi abține în acest sens, dar nu voi renunța la lupta mea pasionată pentru programul @realDonaldTrump”, a scris el într-o postare pe Twitter.

Născut la Long Island, în New York, într-o familie de imigranți italieni din clasa de mijloc, absolvent de Harvard, trecut prin Goldman Sachs, patron al unor fonduri de investiții pentru clienții bogați, Anthony Scaramucci este un donator major al Partidului Republican. El a fost trezorier al campaniei prezidențiale al lui Mitt Romney, în 2012, și a colectat fonduri la alegerile primare republicane în 2016, înainte de a se alătura taberei lui Donald Trump.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cum s-a implicat Nicolae Ceaușescu în crearea fabuloasei echipe Steaua, câștigătoarea Cupei Campionilor din ’86. Totul s-a întâmplat la vila celebră de la Snagov
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Un iubit actor a murit la doar 35 de ani. A publicat un mesaj tulburător pe Instagram
Playtech.ro
Produsele alimentare retrase de urgenţă de la raft de către Carrefour. Ce trebuie să facă cei care le-au cumpărat
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O elevă de 18 ani a fost găsită moartă pe un câmp din Bihor. Principalul suspect ar fi un îngrijitor de la ferma unde tânăra făcea practică
iamsport.ro
Rapid i-a tăiat indemnizația lunară de 1500 de lei unei legende a clubului: ”Nu ne mai respectă!”
MediaFlux
OMS, prima reacție privind focarul de hantavirus izbucnit la bordul unei nave de croazieră: Nu reprezintă începutul unei pandemii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi