TRAGEDIE în Iaşi. Un copil de 13 ani s-a înecat în râul Bahlui, la scăldat

Un copil de 13 ani a murit, sâmbătă seara, după ce s-a înecat în râul Bahlui, din Tomeşti, judeţul Iaşi. Băiatul plecase cu fratele său şi cu mai mulţi prieteni la scăldat.
Romania TV
29 iul. 2017, 20:31
TRAGEDIE în Iaşi. Un copil de 13 ani s-a înecat în râul Bahlui, la scăldat

Copilul de 13 ani a plecat, sâmbătă, de acasă cu fratele său geamăn, pentru a se întâlni cu alţi prieteni, apoi au plecat toţi pe malul râului Bahlui. Se pare că băiatul a intrat în râu, la scăldat, a alunecat şi apoi a fost luat de apă.

Pompierii şi scafandri au fost solicitaţi să intervină pentru a-l găsi pe copil, iar după aproape o oră de căutări l-au găsit decedat

„Detaşamentul 2 de Pompieri Iaşi a fost solicitat să intervină la o persoană dispărută în albia râului Bahlui pe raza localităţii Tomeşti. Ne-am deplasat cu o autospecială de scafandri, o barcă şi un număr de şapte subofiţeri şi doi scanfandri. După aproximativ 60 de minute de căutări persoana a fost găsită, a fost predată echipajului Serviciului Judeţean de Ambulanţă”, a declarat lt. Cosmin Tudor, şeful echipajului de intervenţie ISU Iaşi.

Medicii au început imediat protocolul de resuscitare, însă, din păcate, băiatul de 13 ani a fost declarat decedat.

„Cu ajutorul colegilor de ISU şi a scafandrilor a fost scos din apă copilaşul de 13 ani. Din păcate timpul petrecut sub apă a fost mult prea lung, noi am încercat să-l resuscităm, l-am intubat şi l-am resuscitat, dar fără rezultat, fiind nevoiţi să declarăm decesul”, a declarat Luminiţa Bodrun, medic SAJ Iaşi.

Băiatul care a murit şi fratele său erau în asistenţă maternală de la vârsta de 5 luni.

„Nu au plecat la scăldat, eu i-am lăsat în faţa blocului ca să se mai joace cu copiii şi pe urmă au venit sus şi mi-au cerut voie să mai stea o oră şi au plecat. Eu am stat liniştită să îi aştept”, a povestit femeia care îi are în grijă pe băieţi.

Poliţiştii au deschis un dosar penal pentru moarte suspectă.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, omagiat de toți jucătorii lui Galatasaray! Tricouri speciale și banner dedicat marelui „Il Luce”
Capital.ro
Sprijin financiar de 5.000 de lei pentru angajați. Ministerul Muncii pregătește un pachet de ajutor: Protejarea drepturilor, o prioritate
Playtech.ro
Inflația va crește peste estimări până în vară. Ce înseamnă asta pentru românii de rând punctual
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Sprijin financiar suplimentar pentru studenți: 2.550 lei. Proiectele se depun până la 29 mai 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj