Au început demersurile pentru înfiinţarea Poliţiei Animalelor şi Mediului

Federaţia pentru Protecţia Animalelor şi Mediului (FPAM) anunţă începerea demersurilor pentru înfiinţarea Poliţiei Animalelor şi Mediului, structură ce va funcţiona la nivel naţional, judeţean şi în municipiul Bucureşti, cu număr telefonic de acces.
Romania TV
23 iul. 2012, 16:40
Au început demersurile pentru înfiinţarea Poliţiei Animalelor şi Mediului

Înfiinţarea Poliţiei Animalelor şi Mediului este posibilă în urma discuţiilor purtate cu conducerea USL şi cu reprezentanţi ai Guvernului, precum Rovana Plumb, ministrul Mediului şi Pădurilor, şi Vlad Mănăstireanu, vicepreşedintele Autorităţii Naţionale Veterinare, în baza protocolului de colaborare semnat la data de 21 decembrie 2011, scrie Agerpres.

Conform sursei citate, luni, pe plan mondial, se marchează Animal Freedom Day – Ziua Internaţională a Eliberării Animalelor, fiind dedicată sensibilizării faţă de criza de mediu, faţă de sănătatea umană şi bunăstarea animalelor. Obiectivele principale pe care şi le propune evenimentul sunt stoparea sacrificării animalelor, a abuzului faţă de animale şi crearea de surse alternative de alimentare. Textul Tratatului de la Lisabona subliniază faptul că „animalele sunt fiinţe sensibile şi simt durerea”.

„Anul acesta, pe 23, 24 şi 25 iulie, oricine poate proteja animalele de pretutindeni, prin cel mai simplu mod: să nu consume niciun fel de produse animale. Manifestările legate de acest eveniment mondial demonstrează ca animalele au acelaşi drept de a ocupa planeta ca orice om”, se mai precizează în comunicatul FPAM.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Ce s-a ales de vestitul Elton, piticul atomic de la Steaua! Dezvăluirea lui Mihai Stoica: „Joacă împreună cu Ronaldinho”
Capital.ro
Se schimbă ora! România trece la ora de iarnă. Se dau ceasurile înapoi cu o oră în această noapte
Playtech.ro
Cum se stabilește cota-parte din spațiile comune și de ce contează la vânzare
Adevarul
Sancțiunile americane scot petrolul rus din Europa. Analiștii anticipează un efect „catastrofal” asupra Lukoil
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Tragedie rutieră pe Valea Oltului! O persoană a murit și alte patru au fost rănite în urma impactului dintre două autoturisme
Cancan.ro
Cauza morții Biankăi și a lui Toni, tinerii găsiți fără suflare în zona Lacului Frumoasa. Primele rezultate ale necropsiei
iamsport.ro
Andrei Nicolescu lămurește zvonurile despre presupusa relație cu Ovidiu Burcă: ”Eu nu am avut o problemă cu asta”
MediaFlux
Se schimbă formula de calcul la pensie din 2026! Cum se calculează vechimea de anul viitor şi cine este afectat
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi