Societatea din Prahova, unde directorul a fost filmat jignindu-şi angajaţii, amendată cu 10.500 de lei

Amenzi în valoare totală de 10.500 de lei au fost date de echipa de control a Inspecției Muncii la societatea din Prahova, unde directorul a fost filmat jignindu-și angajații, se arată într-un comunicat al Ministerului Muncii.
Filip Stan
11 aug. 2017, 09:12
Societatea din Prahova, unde directorul a fost filmat jignindu-şi angajaţii, amendată cu 10.500 de lei

În domeniul securității și sănătății în muncă societatea a fost amendată cu 8.000 de lei și s-au aplicat avertismente scrise și verbale.

În domeniul relațiilor de muncă, societatea a fost amendată cu 2.500 de lei pentru nerespectarea prevederilor legale referitoare la repausul săptămânal. De asemenea, s-a constatat ca angajatorul nu a evidențiat munca suplimentară prestată de salariați, fiind dispusă măsura obligatorie de remediere a neconformității dispuse. Angajatorul nu a făcut dovada achitării drepturilor salariale pentru o parte dintre salariați, faptă pentru care s-a dispus măsură de remediere.

Citeşte şi: ITM Prahova, control la fabrică de textile, după apariţia unei înregistrări în care patronul străin înjură angajaţii

Acuzaţii extrem de grave în cazul patronului străin al unei firme din Păuleşti, judeţul Prahova, care îşi umileşte angajaţii. Într-o înregistrare cu camera ascunsă, foştii muncitori au declarat că directorul are dintotdeauna un comportament agresiv şi că înjurăturile erau la ordinea zilei. În urmă cu puţin timp s-a autosesizat şi inspecţia muncii şi o echipă de control va ajunge de urgenţă în Prahova. Poliţiştii au deschis şi ei o anchetă în cazul patronului. De asemenea, Inspectoratul Teritorial de Muncă Prahova a făcut, miercuri, un control la fabrică.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”