Băsescu şi 14 lideri PDL au intrat în vizorul DIICOT

Plângerea penală depusă la Parchetul General de către USL împotriva lui Traian Băsescu şi a 14 lideri ai PDL a fost redirecţionată de la Parchetul General la DIICOT. Motivul este că una dintre acuzaţii-subminarea economiei naţionale, este de competenţa procurorilor de la DIICOT.
Romania TV
24 iul. 2012, 14:37
Băsescu şi 14 lideri PDL au intrat în vizorul DIICOT

După examinarea preliminară a conţinutului plângerii, procurorii de la crimă organizată urmează să decidă dacă încep sau nu urmărirea penală împotriva politicienilor incriminaţi de către USL.

Parlamentarii USL au depus, joi, plângere penală împotriva preşedintelui suspendat Traian Băsescu şi a altor 14 democrat-liberali. USL îi acuză pe Traian Băsescu şi pe democrat-liberali de subminarea economiei naţionale prin campanii de intimidare şi propagandă negativă la adresa autorităţilor statului.

În denunţul depus la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, USL îi acuză de subminarea economiei naţionale şi de comunicare de informaţii false pe liderii PDL Vasile Blaga, Cristian Preda, Cezar Preda, Cristian Boureanu, Raluca Turcan, Anca Boagiu, Andreea Paul Vass şi Sever Voinescu, pe foştii premieri Emil Boc şi Mihai Răzvan Ungureanu, eurodeputatul Monica Macovei, consilierul prezidenţial Sebastian Lăzăroiu, fostul secretar general al PDL, Ioan Oltean şi pe deputatul Nicuşor Păduraru.

Cei paisprezece, împreună cu Traian Băsescu sunt acuzaţi că au dus o campanie de intimidare a Parlamentului, Guvernului, Curţii Constituţionale, Avocatului Poporului şi Preşedinţiei, precum şi că ar fi făcut propagandă negativă Statului Român, fapt care ar fi atras deprecierea monedei naţionale şi scăderea încrederii investitorilor români.

Plângerea, semnată de către 22 de parlamentari liberali şi 33 de social-democraţi face trimitere la: „atingerea relaţiilor sociale referitoare la atributele fundamentale ale Statului Român, prin provocarea unei instabilităţi economice fără precedent şi prin atingerea adusă procesului d eaderare a României la Spaţiul Schengen”.

DailyBusiness
Victor Ponta, mesaj dur pentru Oana Țoiu după anunțul retragerii trupelor americane din România: ”Când vezi o funcție în față, te-ai răzgândit, sunt buni Trump și Vance”
Spynews
Miresele anului 2025 din showbizul românesc, același model de rochie! Ioana Coman, nora lui Costel Biju și Claudia Puican, apariții trase la indigo
Fanatik.ro
Orașul din România unde se află cea mai spectaculoasă atracție turistică dedicată Nadiei Comăneci, regina de aur a gimnasticii mondiale: „E o onoare”
Capital.ro
Verdict definitiv pentru Călin Georgescu. Hotărârea Tribunalului București a fost dată azi, 30 octombrie
Playtech.ro
Zilele în care nu se spală și nu se muncește în noiembrie 2025. Calendar complet al sărbătorilor
Adevarul
Doi români din Marea Britanie și-au folosit copiii pentru a fura haine de firmă. Cuplul a recunoscut patru infracțiuni
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Anuntul momentului! Ce trebuie să știe toți românii
iamsport.ro
Ion Țiriac, donație substanțială pentru românii năpăstuiți de soartă! Ce sumă de bani pune la dispoziție miliardarul pentru victimele inundațiilor care au făcut prăpăd în țară
MediaFlux
Drama și umilința prin care trec oamenii din blocul care a explodat în Rahova. Cum arată acum locul dezastrului FOTO ȘI VIDEO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
VIDEO Ștefania Szabo, doctorița care a murit în camera de gardă, înmormântată în uniforma medicală. Obiectul care va fi pus în sicriul directorului medical al Spitalului din Buzău
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai