Cel mai mare hotel de cinci stele din Bucureşti se vinde. La ce valoare se ridică tranzacţia

O subsidiară a companiei israeliene Elbit Imaging a anunţat recent că a semnat o scrisoare de intenţie cu un fond de investiţii pentru a vinde 98,2% din compania care deţine hotelul Radisson din Bucureşti cu 177,5 milioane euro, potrivit unui anunţ publicat pe site-ul bursei americane Nasdaq.
Romania TV
20 aug. 2017, 07:05
Cel mai mare hotel de cinci stele din Bucureşti se vinde. La ce valoare se ridică tranzacţia

În luna martie a acestui an, surse din piaţă au declarat pentru Profit.ro că hotelurile Radisson din Bucureşti, Radisson Blu şi Park Inn, operate de grupul Carlson Rezidor, sunt disponibile la vânzare, proprietarul încercând de mai mult timp să obţină o sumă importantă de la un eventual cumpărător.

Tranzacţia anunţată recent ar urma să fie finalizată în trei sau patru luni, în funcţie de semnarea unor acorduri şi de obţinerea unei autorizaţii de la Consiliul Concurenţei, potrivit anunţului publicat pe site-ul Nasdaq, scrie News.ro.

Complexul Radisson din Bucureşti, care include hotelurile Radisson Blu şi Park Inn, are în total 763 de camere.

Al doilea hotel sub brandul Radisson Blu din România ar urma să fie deschis în prima parte a anului 2018 la Braşov, printr-o investiţie de 10 milioane euro, în urma unui contract de franciză semnat în noiembrie 2016 de Carlson Rezidor Hotel Group, care deţine brandul, şi Tresor Com, o companie controlată de familia Neamţu din Braşov.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Gerard Pique i-a scris un mesaj simplu, însă Shakira l-a uimit cu răspunsul ei: ”Doamne, nu e normală”
Capital.ro
Reguli noi pentru cetățenii fără buletin. Lege pentru persoanele care au împlinit 18 ani
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Un membru al juriului din R. Moldova explică de ce România a primit doar 3 puncte la Eurovision: „Și juriile lor sunt incompetente?”
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi