Aproape 70 de amenzi au fost date taximetriştilor, în două ore, în zona a cinci aeroporturi din ţară

Poliţiştii au verificat peste 190 de taximetre din zona a cinci aeroporturi din ţară, iar în două ore au dat aproape 70 de amenzi în valoare de peste 22.000 de lei, pentru abateri de la legislaţia care reglementează circulaţia pe drumurile publice şi activitatea de taximetrie şi rent-a-car, anunţă, joi, Poliţia Română.
Alina Costache
24 aug. 2017, 06:21
Aproape 70 de amenzi au fost date taximetriştilor, în două ore, în zona a cinci aeroporturi din ţară

Cu o zi în urmă, sub coordonarea Direcţiei Rutiere şi a Direcţiei de Poliţie Transporturi din Inspectoratul General al Poliţiei Române, poliţiştii au desfăşurat, pe parcursul a două ore, în funcţie de fluxul de pasageri, o acţiune în zona aeroporturilor internaţionale Henri Coandă Bucureşti, Cluj-Napoca, Timişoara, Bacău şi Iaşi, spune Poliţia Română.

Astfel, poliţiştii au verificat 194 de taximetre şi au aplicat 68 de amenzi în valoare de 22.085 de lei. Dintre abaterile constatate, 62 au fost pentru încălcarea normelor privind circulaţia pe drumurile publice şi 6 pentru încălcări ale prevederilor Legii 38/2003 privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere. De asemenea, au fost retrase zece certificate de înmatriculare pentru defecţiuni tehnice sau dotări suplimentare nepermise de lege.

Citeşte şi Poliţia Rutieră: 25.000 de sancţiuni date şoferilor, peste 2.000 de permise de conducere reţinute

 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Fotbalistul de la FCSB care l-a șocat pe Andrei Nicolescu: „E ireal cum a reușit să păcălească și să stea în teren!”
Capital.ro
Permisul auto digital schimbă regulile pentru șoferi. Ce pregătește UE după 2026 și ce vor face cei care-l refuză
Playtech.ro
Poți închiria, modifica sau vinde un imobil dacă ai doar drept de folosință? Ce prevede legea în România
Adevarul
Răsturnare de situaţie în cazul copilului de 2 ani mort lângă un tobogan gonflabil. Care este, de fapt, cauza decesului
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este băiețelul care și-a pierdut viața în timp ce se afla pe un tobogan gonflabil, în Satu Mare. Părinții sunt devastați
iamsport.ro
Cristi Chivu este supărat pe un antrenor român: ”Nu uită chestia asta!”
MediaFlux
Ce este complet interzis să faci în cele două zile de Rusalii! Toți credincioșii trebuie să știe asta pe 31 mai și 1 iunie 2026
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți