Imagini revoltătoare cu un copil care plânge de foame pe un pat de spital, s-a demarat o anchetă internă

Anchetă la Spitalul de Pediatrie Sibiu după ce imagini cu un copil care plânge de foame au apărut în public. A fost făcută şi o reclamaţie oficială prin care infirmierele sunt acuzate de dezinteres.
Filip Stan
29 aug. 2017, 07:08
Imagini revoltătoare cu un copil care plânge de foame pe un pat de spital, s-a demarat o anchetă internă

Conducerea Spitalului de Pediatrie Sibiu a demarat o ancheta interna dupa ce in spatiul public au aparut imagini cu un copil mic, care sta intr-un patut ud si cere mancare. In comentariul care insoteste imaginile se vorbeste despre faptul ca micutii care nu sunt insotiti de parinti sunt jigniti, lasati nemancati, uzi si murdari.

Pe o retea de socializare au aparut cateva fotografii si imagini in care este reclamata lipsa de interes a infirmierelor din Spitalul de Pediatrie din Sibiu.

Postarea este facuta de catre o femeie care apare ca locuind in Madrid, la solicitarea unei mamici care a fost internata si care a dorit sa-si pastreze anonimatul avand in vedere ca s-ar putea sa mai aiba nevoie de medicii sibieni.

„Asa ceva este inadmisibil. Pur si simplu nu credeam ca se poate asa ceva. Bebelusii, in primul rand cei parasiti de mame in spital sau cei lasati singuri, sunt chinuiti mult prea mult, jigniti in cel mai jalnic mod. (…) Lucrul cel mai dureros este ca sunt lasati sa rabde de foame si stau neschimbati de pampers pana la schimbarea turei. Infermierele schimba pampersul bebelusilor dimineata, inainte de vizita doctorilor. Sunt schimbati de haine tot atunci, in rest nu conteaza ca stau uzi sau murdari”, se arata in mesajul respectiv.

De asemenea, mamica reclama faptul ca bebelusilor le este oferita foarte putina mancare.

„Le dau sa manance cat sa nu moara, iar ei striga „papa”, „sticla”. Mancarea este dezastruoasa, am gasit gunoaie in sticlele din care sunt alimentati bebelusii”, se mai arata in postare.

Mesajul este insotit de cateva fotografii si imagini in care apare un copil mic, ud care tine in mana o sticla goala si striga „Sticla”.

Potrivit hotnews.ro, conducerea unitatii medicale a anuntat, luni, ca a demarat o ancheta, insa ii solicita persoanei care a postat mesajul sa ofere informatii suplimentare care sa ajute in cercetare. De exemplu, se solicita informatii cu privire la perioada in care s-a produs situatia, sectia, avand in vedere ca activitatea unitatii se desfasoara in mai multe cladiri, dar si cu privire la infirmierele la care se face referire.

„Calitatea ingrijirilor, actului medical si sigurantei pacientilor spitalului nostru reprezinta o preocupare fundamentala si permanenta pentru noi. De aceea, apreciem orice punct de vedere corect exprimat si asumat de catre oricine, pacient sau apartinator. Pentru verificarea veridicitatii si corectitudinii celor sesizate s-a constituit o comisie de ancheta care va investiga toate aspectele si opiniile exprimate. Activitatea comisiei se va concretiza intr-un raport inaintat conducerii spitalului care va lua masurile care se impun”, au transmis reprezentantii Spitalului de Pediatrie Sibiu.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Ce decizie a luat directorul general de la Hidroelectrica în legătură cu averea sa. Motivul pentru care Bogdan Badea a ajuns în instanță
Capital.ro
Mașinile care vor fi interzise în anumite intervale orare. Propunerea primarului capitalei: Să scoatem mașinile neesențiale
Playtech.ro
Se poate ieși la pensie militară după doar 15 ani de muncă? Ce prevede legea actuală
Adevarul
Un cetățean indian s-a predat ucrainenilor după doar trei zile pe front. Cum a fost recrutat
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce a pățit „cea mai frumoasă femeie din lume”
kanald.ro
O tânără a fost găsită fără suflare în camera unui hotel din Bali. Turista de 27 de ani consuma doar fructe crude și ajunsese la 22 de kilograme
Cancan.ro
Piedone a spus adevărul: Care este singurul parizer sănătos din comerț, de fapt, potrivit fostului șef ANPC
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
19.000 de locuri de muncă pentru absolvenți. Cele mai bune oferte pentru tineri
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar