Premii uriaşe în bani pentru elevii cu media 10 la Bacalaureat şi la Evaluarea Naţională, olimpici şi şefi de promoţie

Primăria Capitalei va acorda premii în bani, între 1.000 şi 5.000 de lei, elevilor care au obţinut media 10 la Bacalaureat şi la Evaluarea Naţională, olimpicilor şi campionilor sportivi, şefilor de promoţie, precum şi profesorilor coordonatori, potrivit unui proiect de hotărâre aprobat în şedinţa de miercuri a Consiliului General.
Filip Stan
30 aug. 2017, 11:31
Premii uriaşe în bani pentru elevii cu media 10 la Bacalaureat şi la Evaluarea Naţională, olimpici şi şefi de promoţie

Proiectul a fost aprobat cu 41 de voturi „pentru” şi trei abţineri.

„Pare o dublare a premiilor date de primăriile de sector. Premierea cu bani nu ni se pare cea mai educativă măsură de a premia performanţa. Am putea organiza conferinţe sau alte activităţi mai benefice. Unul dintre rolurile esenţiale pe care primăria ar trebui să le aibă este investiţia în modernizare şi infrastructură”, au susţinut consilierii USR, potrivit news.ro.

„Din dorinţa de a crea şi stimula un mediu competiţional cât mai amplu, dar şi de fair-pay în rândul elevilor, Primăria Municipiului Bucureşti prin Proedus – Centrul de Proiecte Educaţionale şi Sportive Bucureşti, premiază rezultatele deosebite ale acestora în varii domenii de activitate, precum cele de curriculă, sportive, cultural-artistice, tehnică şi tehnologie”, se arată în expunerea de motive.

Astfel, olimpicii naţionali, şefii de promoţie ai claselor V-VIII, campionii sportivi naţionali, câştigătorii competiţiilor naţionale cultural-artistice din calendarul Ministerului Educaţiei, câştigătorii campionatelor organizate de NASA şi Agenţia Spaţială Europeană ar urma să primească 1.000 de lei dacă au ocupat locul al treilea în cadrul competiţiilor, 1.500 de lei dacă au ocupat locul al doilea şi 2.000 de lei pentru primul loc.

Elevii care au obţinut media 10 la examenul de Evaluare Naţională şi cei care au obţinut 10 la examenul de Bacalaureat, precum şi şefii de promoţie ai claselor IX-XII ar putea fi recompensaţi cu 2.000 de lei.

De asemenea, elevii care s-au calificat la Olimpiade Internaţionale de curriculă, Campionate Europene, Mondiale şi sportive ar putea fi premiaţi cu 3.000 de lei, în timp ce olimpici de curriculă şcolară, campionii europeni, mondiali şi sportivi vor putea primi 3.000 de lei dacă au obţinut locul al treilea, 4.000 de lei pentru locul al doilea, şi 5.000 de lei pentru primul loc.

Premiile vor fi acordate în anul şcolar următor realizării performanţelor, în baza listelor trimise de Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti către Proedus, excepţie făcând elevii care s-au calificat la Olimpiade Internaţionale şi Campionate Europene, Mondiale şi sportive, care trebuie să trimită o solicitare în scris pe adresa de e-mail a Proedus.

Potrivit regulamentului, premiile se acumulează pentru elevi, însă un profesor poate fi premiat o singură dată pentru o categorie de premiu.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Codruța Filip și Valentin Sanfira au divorțat! Cântăreața a confirmat despărțirea
Fanatik.ro
AVC-ul, prevenit printr-o injecție? Descoperirea care ar putea salva mii de români de boala ce ucide jumătate din populație. Medic: ”E o soluție ingenioasă, practică”
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii. O voce emblematică a murit. Marele cântăreț a fost ultimul poet al Școlii Genoveze
Playtech.ro
Ora de vară 2026. Cum va fi afectat mersul trenurilor în noaptea de 28-29 martie, conform CFR
Adevarul
Fost agent CIA: „Vom înțelege răspunsul Iranului după doliul de 40 de zile de la martiriul lui Khamenei”
wowbiz.ro
Guvernul pune frână scumpirilor la carburanți. Adaosul comercial, limitat prin OUG
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incredibil cine a intervenit înaintea medicilor, după ce băiețelul de 5 ani a căzut de la etajul opt, în București: „El a luat pulsul”
iamsport.ro
”Valentin Ceaușescu mi-a spus”. Cum a fost exclus de la națională legendarul fotbalist român
MediaFlux
Alertă în războiul din Orientul Mijlociu: Statele din Golf, pregătite să intre în lupta împotriva Iranului (WSJ)
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj