Rezidenţiatul, organizat în premieră în şase centre universitare, desfăşurat fără incidente

Concursul de rezidenţiat, organizat duminică în premieră descentralizat în cele şase centre universitare, s-a desfăşurat normal, nefiind semnalate probleme, a declarat preşedintele comisiei naţionale de examen, prof. dr. Adrian Streinu Cercel.
Romania TV
20 nov. 2011, 15:25
Rezidenţiatul, organizat în premieră în şase centre universitare, desfăşurat fără incidente

„Spre deosebire de anii trecuţi când rezidenţiatul se desfăşura numai în Bucureşti în mai multe centre, astăzi (duminică – n.r.) concursul s-a organizat în şase centre universitare din Bucureşti, Cluj-Napoca, Craiova, Iaşi, Târgu Mureş şi Timişoara. Până la acestă oră nu au fost semnalte probleme, concursul desfăşurându-se în condiţii bune”, a spus Streinu Cercel, potrivit Mediafax.

Absolvenţii universităţilor de medicină şi farmacie concurează pe 3.810 locuri şi posturi, dintre care 2.998 locuri şi 812 posturi, pentru sesiunea din acest an fiind înscrişi 5.025 candidaţi, a mai spus preşedintele comisiei. De asemenea, din totalul celor 2.998 locuri scoase la concurs, 2.600 sunt pentru medicină, 290 pentru medicină dentară şi 108 pentru farmacie.

În centrul organizat de Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” din Capitală au fost înscrişi 1.773 de candidaţi, dintre care 1.393 pe 650 locuri pentru Medicină, 295 pe 53 locuri pentru Medicină dentară şi 85 pe 41 locuri la Farmacie.

În premieră, subiectele de examen au fost proprii pentru fiecare centru universitar, având însă la bază o tematică comună, după o metodologie unică, în conformitate cu legislaţia în vigoare, a adăugat preşedintele comisiei naţionale

Ministrul Sănătăţii, Ritli Ladislau, a declarat, recent că la această sesiune accentul va fi pus pe pregătirea medicilor în specialităţile deficitare. Astfel, posturile scoase la concurs sunt, în principal, pentru medicina de urgenţă, ATI, neonatologie, oncologie, farmacie clinică, specialităţi unde nu există în prezent o acoperire suficientă cu personal calificat.

Concursul s-a desfăşurat sub formă de test-grilă cu 200 de întrebări şi a durat patru ore.

Ocuparea locurilor în specialitate se face în ordinea punctajului de promovare obţinut, pe fiecare centru universitar, în limita locurilor publicate pentru fiecare domeniu din respectiva universitate, alcătuindu-se o singură clasificare pentru fiecare domeniu. Pentru rezidenţiatul pe post clasificarea se face pe fiecare post.

Posturile scoase la concurs pentru care nu au fost candidaţi înscrişi sau posturile pentru care candidaţii nu au obţinut punctajul minim de promovare nu vor putea fi alese de alţi candidaţi. Punctajul minim de promovare este de 60% din punctajul maxim al celor 200 de întrebări pentru fiecare domeniu.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Conducerea Rapidului, prima reacție oficială despre numirea lui Daniel Pancu în locul lui Gâlcă: “Vor fi schimbări mari și în lot!”
Capital.ro
Urmează suspendarea lui Nicușor Dan? Scenariul care aruncă scena politică în aer: Ilie Bolojan va fi următorul președinte al României
Playtech.ro
Lista actualizată a țărilor afectate de hantavirus în 2026. Unde circulă cele mai periculoase tulpini și ce risc de infectare există
Adevarul
Val de reacții la mesajul angajatei care lucrează de pe plajă. „O zi normală și productivă de lucru, într-un decor neobișnuit”
wowbiz.ro
Ultimul interviu al lui Ioan Isaiu, înainte de moartea fulgerătoare: „Nu poți cronometra gândul și visul”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Tudorel Stoica: ”Pensia mea? Mi-e rușine să spun”. Câți bani încasează lunar legenda Stelei
MediaFlux
Cine este și cum arată partenera lui Ilie Bolojan
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi