Consilier al premierului: Profesioniştii care au ales să lucreze în străinătate, un sacrificiu pentru ţara noastră

Consilierul pe sănătate al premierului, Florian Popa, a declarat, vineri, la evenimentul de lansare oficială a candidaturii României pentru relocarea, la Bucureşti, a Agenţiei Europene pentru Medicamentului, că medicii care au ales să plece din România pentru a lucra în alte ţări europene reprezintă atât un sacrificiu, cât şi contribuţia ţării noastre la proiectul european. Consilierul consideră că specialiştii Agenţiei nu vor găsi un mediu „mai primitor, mai plin de entuziasm, mai adaptabil, mai empatic, mai provocator din punct de vedere profesional" decât în Bucureşti.
Filip Stan
08 sept. 2017, 16:18
Consilier al premierului: Profesioniştii care au ales să lucreze în străinătate, un sacrificiu pentru ţara noastră

Subliniez binecunoscuta vocaţie proeuropeană a României şi îndeplinirea condiţiilor tehnice pentru găzduirea acestei Agenţii, detaliile fiind cuprinse în dosarul complet depus la Comisia Europeană, precum şi imensul potenţial al resurselor umane de specialitate disponibile în Bucureşti. Şcoala românească de medicină şi farmacie, despre care personal am mândria să vă vorbesc, a dat naştere unui număr de zeci de mii de specialişti a căror reputaţie profesională face cinste României, indiferent unde îşi desfăşoară activitatea„, a declarat Florian Popa, consilierul pe sănătate al premierului.

El consideră că „cel mai de preţ bun al României” îl reprezintă specialiştii din domeniul medical şi spune că cei care au ales să lucreze în afara ţării sunt atât sacrificiu pentru România, cât şi contribuţia noastră în proiectul european.

Nu ezităm să afirmăm că cel mai de preţ bun al României este reprezentat de capitalul uman. Specialiştii români din domeniul medical, indiferent că profesează acasă sau în alte ţări sunt de multe ori cei mai buni ambasadori ai acestei ţări. Profesioniştii care au ales să lucreze în străinătate reprezintă pe de-o parte un sacrificiu pentru ţara noastră, dar şi, pe de altă parte, contribuţia noastră în proiectul european„, a spus Popa.

Consilierul a adăugat că nu crede că specialiştii Agenţiei Europene pentru Medicamente vor găsi „un mediu mai primitor, mai plin de entuziasm, mai adaptabil, mai empatic, mai provocator din punct de vedere profesional decât în mijlocul amplei comunităţi profesionale din Bucureşti”.

Doresc să-i urez bun venit la Bucureşti Agenţiei Europene a Medicamentului„, a încheiat Florian Popa.

Agenţia Europeană pentru Medicamente, una dintre cele mai mari şi importante agenţii europene, îşi are în acest moment sediul la Londra. Este un organism descentralizat al Uniunii Europene, care are ca principală responsabilitate protecţia şi promovarea sănătăţii publice, prin intermediul evaluării şi supravegherii medicamentelor destinate uzului uman.

Comisia Europeană va examina proiectele şi va trimite propria evaluare Secretariatului General al Consiliului până la 15 septembrie 2017, urmând ca hotărârea finală să fie luată în marja Consiliului Afaceri Generale din noiembrie 2017. Decizia ar urma să fie formulată în baza unor runde succesive de vot secret, fiecare stat membru având un număr egal de voturi. Statul membru care va fi selectat pentru găzduirea sediului Agenţiei Europene pentru Medicamente nu va mai putea candida pentru relocarea Autorităţii Bancare Europene.

România deţine o expertiză consistentă în domeniul medical, aflându-se în partea superioară în ceea ce priveşte numărul de absolvenţi de şcoală medicală, iar, începând din 2007, 14.000 de români specializaţi în medicină şi farmacie lucrează în ţările Uniunii Europene„, a motivat Guvernul candidatura României.

Citeşte şi Florian Bodog: Gândim un alt sistem de rezidenţiat: medicii să rămână în spitalul în care optează pentru post

DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Zodiile care intră în lux și opulență din iulie. Apar bani mulți, relocări în străinătate și plimbări prin toată lumea
Capital.ro
Codul Rutier 2025. Interzis să te îmbraci așa la volan? Se dau 4-5 puncte de penalizare și o amendă de până la 1.100 de lei
Playtech.ro
Oraşul din Spania unde românii sunt mereu bineveniţi. Nimeni nu vrea să se mai întoarcă în ţară după ani petrecuţi acolo
DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Adevarul
„Au reușit să avarieze grav bijuteria coroanei”. Savanții israelieni deplâng spulberarea muncii de o viață după un atac al Iranului
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Vreme extremă în România. Vine o perioadă de foc
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul asistentei moarte la Spitalului Județean Sibiu! Ce mărturisiri fac colegii ei
Cancan.ro
A picat BAC-ul, deși a luat 8.30 la română, 9.65 la matematică și 8.35 la fizică. Motivul este INIMAGINABIL!
Playsport.ro
Dan Negru: „E un miracol că mai existăm ca națiune, am avut şase imnuri”
Capital.ro
Lege nouă după moarte. Se schimbă regulile în România pentru locurile de veci din cimitir. Va fi direct
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Adrian Alexandrov, dezvăluiri sfâșietoare despre micuța Eva. Copila suferă enorm de dorul Elenei Udrea: „Când vine mami?”
MediaFlux
Amenzi pentru chiriașii care nu au noua adresă în buletin. Legea a intrat deja în vigoare
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bacalaureat 2025: prima generație care își poate vedea lucrările înainte de contestații