Ludovic Orban, ATAC la Mihai Fifor: este bun la toate. Va face ce a făcut şi la celelalte ministere, adică nimic

Președintele PNL, Ludovic Orban, a declarat marți la Parlament, referindu-se la nominalizarea social-democratului Mihai Fifor la conducerea MApN, că acesta va face "ceea ce a făcut și la celelalte ministere, adică nimic".
Romania TV
12 sept. 2017, 12:16
Ludovic Orban, ATAC la Mihai Fifor: este bun la toate. Va face ce a făcut şi la celelalte ministere, adică nimic

„Fifor e bun la toate. L-au luat din Oltenia și l-au pus președinte la Arad, a trecut prin diverse ministere — a fost propus la Transporturi, mai înainte a fost ministrul Economiei și acum e bun și de ministrul Apărării. Fifor ăsta e bun la toate. Probabil, absolvind filosofia, filologia și stând mult în bibliotecă, a avut acces, în bibliotecă se găsesc cărți din mai multe domenii și probabil știe titlurile, le-a citit titlurile. Va face exact ceea ce a făcut și la celelalte ministere, adică nimic. Iar în privința Ministerului Apărării vă spun atât: pericolul cel mai mare este pierderea credibilității României pentru că Guvernul nu vrea să-și respecte angajamentul pe care ni l-am asumat ca stat și anume de a asigura 2% din PIB pentru înzestrarea Armatei, lucru care pune în pericol România, care afectează siguranța țării și care afectează relațiile bune pe care trebuie să le avem cu partenerii noștri constituționali”, a afirmat liderul PNL, citat de Agerpres.

Preşedintele PNL a spus că speră ca noul ministru al Apărării să ajungă la Washington, având în vedere că ceilalți doi miniștri și-au pierdut mandatul înainte de a face această vizită.

„Din acest motiv, nu vorbesc în pustiu, știu foarte bine că au fost discuții care s-au purtat pe această temă: cum ținem deficitul sub 3%. Una dintre soluțiile prezentate a fost să nu se efectueze aceste cheltuieli pentru înzestrare pe pretextul că nu se apucă să se semneze contractele. Nu pot să nu remarc faptul că doi miniștri ai Apărării, înainte de a se duce la Washington, și-au pierdut mandatul. Îi doresc lui Fifor să ajungă la Washington, să nu-și piardă mandatul și să nu fie făcut de râs de colegii lui, care nu-și doresc astăzi să respecte obligația de a aloca 2% din PIB. Lui Fifor nu i s-a făcut bine prin această desemnare, ci i s-a făcut rău pentru că el va fi țapul ispășitor pentru nerealizarea acestor obligații”, a mai spus Orban.

Întrebat despre nominalizarea lui Gheorghe Șimon la ministerul Economiei, liderul PNL a spus că acesta face parte din categoria „pseudo-miniștrilor care apar de nicăieri și pleacă nicăieri”.

Ministerul Apărării şi cel al Economiei au de marţi o nouă conducere. Preşedintele Klaus Iohannis a semnat decretul de numire a lui Mihai Fifor la MApN şi pe cel de numire a lui Gheorghe Şimon la Ministerul Economiei. Cei doi au depus jurământul de învestitură, la Cotroceni, în prezenţa şefului statului, a preşedinţilor celor două Camere ale parlamentului şi membrilor Cabinetului Tudose. 

DailyBusiness
Victor Ponta, mesaj dur pentru Oana Țoiu după anunțul retragerii trupelor americane din România: ”Când vezi o funcție în față, te-ai răzgândit, sunt buni Trump și Vance”
Spynews
Miresele anului 2025 din showbizul românesc, același model de rochie! Ioana Coman, nora lui Costel Biju și Claudia Puican, apariții trase la indigo
Fanatik.ro
Milionarul care a pierdut ceva mai mult important decât banii. Oferă 20.000 de euro pentru cine îi aduce „cel mai bun prieten” acasă
Capital.ro
Reguli noi pentru chirie. Proprietarii de case și apartamente care vor fi taxați de ANAF: Nu mai închidem ochii
Playtech.ro
Cât costă un porc de 100 kg în 2025. Prețurile din piețe și de la ferme
Adevarul
Doi români din Marea Britanie și-au folosit copiii pentru a fura haine de firmă. Cuplul a recunoscut patru infracțiuni
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Povestea tulburătoare a pacientului care și-a pierdut viața la Bagdasar-Arseni. Cum a fost lăsat Mihai timp de 5 zile cu rănile netratate
iamsport.ro
Ion Țiriac, donație substanțială pentru românii năpăstuiți de soartă! Ce sumă de bani pune la dispoziție miliardarul pentru victimele inundațiilor care au făcut prăpăd în țară
MediaFlux
Ajutor de încălzire 2025 – 2026. Condiții de acordare și actele necesare
stirilekanald.ro
VIDEO Ștefania Szabo, doctorița care a murit în camera de gardă, înmormântată în uniforma medicală. Obiectul care va fi pus în sicriul directorului medical al Spitalului din Buzău
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai