Focuri de armă într-un bloc din centrul Sucevei; un bărbat reţinut de poliţie

Un sucevean a fost reţinut de poliţie şi este cercetat penal, după ce a intrat cu forţa într-un apartament şi a tras cu un pistol pe fondul unui conflict spontan.
Romania TV
23 oct. 2011, 07:26
Focuri de armă într-un bloc din centrul Sucevei; un bărbat reţinut de poliţie

Purtătorul de cuvânt al IPJ Suceava, Ionuţ Epureanu, a informat duminică despre faptul că bărbatul va fi prezentat Parchetului cu propunere de arestare preventivă, potrivit Agerpres.

Potrivit lui Epureanu, Poliţia a fost sesizată că, sâmbătă, s-au auzit focuri de armă executate într-un apartament situat în cartierul Zamca, pe str. Ion Neculce, nr. 9, din municipiul Suceava.

Echipajul de poliţie s-a deplasat în zona indicată, fiind identificate trei persoane de sex masculin care, la vederea lucrătorilor de poliţie, au încercat să fugă. Pentru prinderea acestora a fost necesară executarea unui foc de avertisment în plan vertical. Toate cele trei persoane au fost conduse la sediul poliţiei.

În continuarea cercetărilor efectuate la faţa locului s-a constatat că în apartamentul indicat în sesizare nu se afla nicio persoană, uşa fiind deschisă, prezentând două orificii de proiectil.

Din verificările şi investigaţiile ulterioare a rezultat că în apartamentul respectiv s-au aflat mai multe persoane care au consumat băuturi alcoolice. Pe fondul consumului de alcool, între o parte dintre participanţi şi un bărbat de 30 de ani din municipiul Suceava s-a produs un conflict spontan, acesta din urma ameninţându-i cu pistolul cu bile de cauciuc.

Drept urmare, a fost dezarmat şi scos afară din apartament de către alţi doi bărbaţi. Ulterior, bărbatul a revenit cu intenţia de a se răzbuna şi nemulţumit de faptul că nu a fost reprimit în apartament a executat două focuri de armă în uşa de acces, din care unul în zona yalei, iar după spargerea uşii a pătruns în holul apartamentului şi a mai executat un foc în uşa de acces într-una din încăperi. Speriate de cele întâmplate, persoanele din apartament s-au ascuns, iar autorul a plecat din zonă pentru a nu fi identificat de organele de poliţie.

Ca urmare a activităţilor de căutare, suspectul a fost prins pe raza municipiului Suceava, fiind continuate cercetările în vederea identificării armei folosite.

În cauză s-a întocmit dosar penal în care se efectuează cercetări faţă de suspect sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de violare de domiciliu şi uz de armă letală fără drept, dispunându-se începerea urmăririi penale faţă de acesta şi reţinerea pe bază de ordonanţă pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat instanţei de judecată cu propunere de arestare preventivă de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava. AGERPRES

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Filmul de pe Disney care este pe prima poziție. E o poveste captivantă la care se pot uita copiii, dar și adulții
Capital.ro
Schimbare pentru românii cu buletin! Se aplică în toată UE începând de anul viitor
Playtech.ro
Schimbare importantă pentru locatarii de blocuri: Cum vor fi convocați de acum proprietarii la ședințele asociației
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Mărturia unui mercenar cubanez care a dezertat din armata rusă: „Ne loveau pentru a scoate frica din noi”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Când râsul provoacă haos. Gluma care a declanșat criza hârtiei igienice
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Piedone a ajuns la Costinești și a găsit mizerie și alimente stricate. „Aici cred că e vopseaua lui Ceaușescu”
Capital.ro
Marea actriță ne-a părăsit. Era cea mai frumoasă: A devenit o stea pe cer
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
A crescut vârsta de pensionare din iulie 2025! Lovitură dură pentru seniori
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african