Mâncarea poate UCIDE. Nu cantitatea consumată ci felul de mâncare servit VIDEO SCÂRBOS

Specialiştii au alcătuit un top al celor mai ucigătoare delicatese servite în restaurantele din lumea întreagă. Surprinzător sau nu majoritatea delicateselor ucigaşe provin de Asia.
Romania TV
28 iul. 2012, 05:30
Mâncarea poate UCIDE. Nu cantitatea consumată ci felul de mâncare servit VIDEO SCÂRBOS

Cea mai periculoasă mâncare conform specialiştilor este FUGU, cunoscut în occident drept peştele balon. Dacă nu este corect pregătit peştele balon este foarte otrăvitor, decesul survenind aproape imediat.

Servit cu precădere în Japonia, Fugu este considerat drept versiunea culinară a ruletei ruseşti. Numai bucătarii acreditaţi au dreptul de a prepara şi servi Fugu.

O altă delicatesă mortală este caracatiţa. Coreenii preferă să consume această creatură marină vie sub formă de aperitiv. Cu cele 8 tentacule şi zeci de ventuze caracatiţa este o delicatesă greu de înghiţit.

Conform credinţei populare cei care mănâncă delicatesa vor fi mai puternici şi mult mai energici. Efectele benefice ale caracatiţei nu a fost stabilite, dar, un lucru este sigur rata decesului în urma consumului de caracatiţă este crescută.

O altă delicatesă ucigaşă este tapioca. Deşi este aliment de bază în multe ţări din America de Sud, unde este folosită sub formă de făină, rădăcina de tapioca poate fi mortală. Frunzele şi rădăcinile conţin o toxină letală, chiar şi în doze mici. A patra delicatesă mortală este fructul de ackee.

Pe ultima poziţie a clasamentului celor mai ucigătoare delicii se numără meduza Echizen. În Japonia meduza uriaşă este considerată o delicatesă, dar aceasta poate ucide dacă nu este gătită corespunzător.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Giovanni Becali a făcut top 5 transferuri din SuperLiga: trei sunt de la FCSB! „Am adus ofertă de 2,5 milioane de euro pe Târnovanu”. Exclusiv
Capital.ro
S-a stins un mare actor. A fost cunoscut și îndrăgit de toți românii. A dat chip unora dintre cei mai memorabili antagoniști
Playtech.ro
Cutremure succesive în România: unul s-a produs într-o zonă neobișnuită. Ce magnitudine a avut
Adevarul
În ce orașe din România e cel mai scump să locuiești
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
Cutremurător! Fostul căpitan din SuperLiga a ajuns să cerșească pe străzi: 'A ajuns boschetar, mi-a cerut un leu'
MediaFlux
Povestea celui mai tânăr primar al Bucureștiului. Care au fost proiectele cu care a impresionat
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul