Scrisorile de dragoste ale lui Obama către prietena lui din facultate au fost făcute publice

Scrisorile scrise de fostul președinte american Barack Obama în anii '80 prietenei sale din facultate au fost făcute publice joi de către o universitate privată, dezvăluind un tânăr care se luptă să își găsească locul în lume.
Iulian Tudor
20 oct. 2017, 08:58
Scrisorile de dragoste ale lui Obama către prietena lui din facultate au fost făcute publice

Cele nouă scrisori complete, trimise de tânărul Obama prietenei sale de atunci, Alexandra McNear, fac parte acum din colecția Bibliotecii de manuscrise, arhive și cărți rare Stuart A. Rose (Stuart A. Rose Manuscript, Archives and Rare Book Library) a Universității Emory din orașul Atlanta, statul american Georgia (sud-estul SUA), potrivit unui articol intitulat „Love, Barack”, semnat de Laura Douglas-Brown și publicat joi pe site-ul Emory.

Cele 30 de pagini ale scrisorilor sunt puse la dispoziția cercetătorilor și studenților la cerere, iar facsimile ale acestora vor putea fi văzute vineri, între orele 14:00 și 16:00, într-o sală din cadrul bibliotecii amintite.
Frumos compuse, scrisorile „dezvăluie un tânăr aflat în căutarea sensului și identității”, povestește Rosemary Magee, directoarea Bibliotecii Rose, adăugând că scrisorile compun portretul „unui student care încearcă să se pună de acord cu el și cu ceilalți”, informează Agerpres.

Citeşte şi Un mesaj transmis pe Twitter de Barack Obama este cel mai popular din istorie: „Nimeni nu…”

Acoperind o perioadă de doi ani, între 1982 și 1984, misivele au fost scrise după ce Obama, care intrase la Occidental College din California, s-a transferat la Universitatea Columbia din New York.
În paginile umplute cu un scris îngrijit, viitorul președinte își dezvăluie gândurile și sentimentele pentru McNear, o colegă de la Occidental, de care Obama se apropiase atunci când aceasta a petrecut vara anului 1982 la New York.

Cele nouă scrisori din colecția Emory încep pe 26 septembrie 1982, când ambii s-au întors la universitățile lor de pe cele două coaste ale Americii și continuă până în 14 aprilie 1984, atunci când relația se răcește, iar Obama terminase facultatea și începuse să lucreze la Business International.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Giovanni Becali, detalii sfâșietoare despre situația lui Dan Petrescu: ”Vreau să aud niște vești că e mai bine. Dar nu le aud!”
Capital.ro
INDAGRA & INDAGRA FOOD 2025. Peste 35.000 de vizitatori și parteneriate care dau rezultate. Evenimentul confirmă rolul strategic pentru agricultura României
Playtech.ro
Tichete sociale 2025: Pensionarii cu venituri mici pot cere a 13-a pensie. Suma e fixă și se acordă doar la cerere
Adevarul
Momentul în care două ambarcaţiuni se ciocnesc în Deltă, iar un bărbat e aruncat în aer: „Băi, nebunilor! / Nu v-am văzut, pe cuvânt”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Candidat surpriză pentru Primăria Capitalei. Fostul finanțator din fotbal și-a anunțat înscrierea în cursa electorală
MediaFlux
ANAF începe o nouă rundă de controale drastice. Cine sunt cei vizați
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume