Ministerul Sănătăţii: Lipsa imunoglobulinei, determinată de probleme ale firmelor producătoare

Ministerul Sănătății a informat marți că lipsa imunoglobulinei de pe piața românească este determinată de probleme de producție înregistrate de firmele care o fabrică și a solicitat acestora "mai multă responsabilitate" și respectarea prevederilor legale.
Alina Costache
31 oct. 2017, 11:27
Ministerul Sănătăţii: Lipsa imunoglobulinei, determinată de probleme ale firmelor producătoare

„Este o situație care se regăsește în spațiul european, motiv pentru care voi discuta subiectul la Consiliul miniștrilor care se va organiza la începutul lunii decembrie la Bruxelles. Exportul paralel și înștiințările din ce în ce mai dese ale companiilor privind problemele de producție se transformă într-o situație de sănătate publică nu numai în România”, a declarat ministrul Florian Bodog, potrivit unui comunicat de presă al MS.

Ministrul Sănătății s-a întâlnit marți cu părinți ai copiilor afectați de deficiența de imunoglobulină și cu reprezentații asociațiilor de pacienți.

Potrivit comunicatului, Bodog a solicitat de urgență o întâlnire cu firmele producătoare de imunoglobulină pentru a identifica soluțiile de aprovizionare și a verifica dacă aceste companii au respectat prevederile legale.

Ministrul Sănătății va discuta marți cu omologul bulgar pentru a verifica situația stocurilor de imunoglobulină din această țară, România și Bulgaria având un acord de colaborare pentru achiziția comună de medicamente.

„Între timp, Ministerul Sănătății continuă demersurile demarate prin Compania Națională ‘Unifarm’ de aprovizionare prin procedura de nevoi speciale. În prezent, Compania ‘Unifarm’ a informat Ministerul Sănătății ca a achiziționat 6.000 de fiole de imunoglobulină pentru care așteaptă certificatul de calitate pentru a putea fi utilizate, conform procedurilor europene”, se mai arată în comunicat.

Câteva zeci de persoane s-au adunat în faţa Ministerului Sănătăţii, reclamând că nu găsesc medicamentele necesare pentru copiii lor, mai exact imunoglobuline.

Citeşte şi Campanie privind consumul informat şi responsabil de medicamente fără prescripţie şi de suplimente alimentare

 

DailyBusiness
Grecia, destinația preferată a românilor pentru vacanța de vară. Majoritatea merg cu mașina personală
Spynews
Mara Bănică, vacanță fabuloasă în Maldive! Cazarea pe care a ales-o este un colț de rai și arată spectaculos | FOTO
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Revoltă la înmormântarea lui Ion Iliescu. Funeraliile fostului președinte închid total cimitirul: ”Dacă aveam și eu de îngropat pe cineva?”
Capital.ro
Proprietarii de apartamente, obligați să achite către stat. Se plătește până la 422 lei pe an, începând cu 1 ianuarie 2026
Playtech.ro
De ce sunt turbulenţe vara chiar dacă e senin? Mihai Sturzu explică fenomenul ciudat, când este periculos
Adevarul
O angajată dă în judecată compania Orange, unde era angajată, pentru că a fost plătită 20 de ani fără să facă nimic
wowbiz.ro
Detaliul observat pe crucea lui Ion Iliescu! Lipsa de pe simbolul funerar face lumină în tot ceea ce s-a speculat despre fostul președinte al României
Evz.ro
Actorul care a înnebunit planeta. Femeile sunt leșinate după el
Prosport.ro
Fortăreața de lux pe care Halep a plătit 600.000 de euro. Cum arată în detaliu vila campioanei
kanald.ro
Abia acum s-a aflat ultimul secret al lui Ion Iliescu! Interviul din presa rusă care scoate la iveală drama care i-a marcat existența fostului președinte
Cancan.ro
Gabriela Lucuțar spune cât a plătit statul pentru sicriul lui Ion Iliescu. Suma e uriașă
iamsport.ro
Decizie fără precedent în România: salarii tăiate cu 25%. Ar putea pierde un sfert din salariu, fără negocieri
StirileBZI
Zi de doliu național în România! Fostul președinte, Ion Iliescu, condus pe ultimul drum cu onoruri militare
stirilekanald.ro
Trump vrea să se întâlnească cu Putin și Zelenski săptămâna viitoare. Anunțul de la Kremlin
UPDATE | Medicul, chemat de urgență acasă la Nina Iliescu, în Primăverii, în ziua înmormântării fostului președinte