Protestele din România, în atenţia presei internaţionale. Ce scriu agenţiile străine

Presa internaţională scrie, duminică seară, despre protestele de la Bucureşti şi din ţară faţă de proiectele de modificare a legilor justiţiei.
Iulian Tudor
05 nov. 2017, 20:09
Protestele din România, în atenţia presei internaţionale. Ce scriu agenţiile străine

Agenţia Associated Press notează că peste 7.000 de români s-au strâns în capitală şi în alte oraşe pentru a protesta faţă de proiectele de modificare a legilor justiţiei, despre care criticii spun că vor slăbi eforturile pentru lupta anticorupţie.

Manifestaţii s-au strâns în faţa sediului Guvernului de la Bucureşti, scandând „Democraţia este sub asediu” şi fluierând din vuvuzele. AP notează că participanţii au putut fi auziţi strigând că Partidul Social Democrat este „ciuma roşie„. Ştirea din AP este preluată de alte canale din SUA, precum New York Times, Washington Post sau Fox News.

Agenţia Reuters notează că aproximativ 12,000 de persoane mărşăluiau spre Palatul Parlamentului, scandând „Nu vrem să fim o naţiune de hoţi„. Spaniolii de la EFE scriu că peste 30.000 de persoane au ieşit pe străzile mai multor oraşe din România, la Bucureşti, Cluj, Sibiu sau Timişoara.

Mii de români în stradă pentru independenţa justiţiei”, a scris şi Agenţia France Presse, care prezintă declaraţia unei manifestante. “Nu pot să rămân pasivă în faţa acestei tentative de subminare a independenţei justiţiei”, a spus Oana, un medic în vârstă de 35 de ani, pentru AFP.

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
A rezolvat Alexandru Băluță problema cu viza pentru SUA? Gestul făcut de soția fotbalistului i-a uimit pe mulți. Ce a putut să facă Diana
Capital.ro
Călin Georgescu are două noi dosare penale. De ce este acuzat fostul candidat la președinție
Playtech.ro
Cum să gătești ceapa de două ori mai repede și cu o aromă mult mai intensă. Oamenii de știință spun ca ai nevoie de un singur ingredient
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
Toto Dumitrescu, derapaj halucinant în cătușe! Unde a putut spune că a fugit după accident: 'Să mă
iamsport.ro
A doborât recordul mondial, însă nu l-a impresionat pe Radu Banciu: ”Ăla e numărul 1”
MediaFlux
ANAF verifică nunțile și evenimentele. Șeful Fiscului anunță ce vizează exact inspectorii
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor