Lungmetrajul „Albert Nobbs” închide Festivalul de Film Anonimul 2012

Lungmetrajul "Albert Nobbs", cu Glenn Close în rolul principal, va fi proiectat în închiderea Festivalului Internaţional de Film Independent Anonimul, care se desfăşoară între 6 şi 12 august, la Sfântu Gheorghe, în Delta Dunării, informează organizatorii evenimentului, Fundaţia Anonimul.
Romania TV
02 aug. 2012, 16:18
Lungmetrajul

Filmul regizat de Rodrigo García spune povestea unei femei care se luptă să supravieţuiască în secolul al XIX-lea. Pentru a putea supravieţui, ea decide să se dea drept bărbat, pe nume Albert Nobbs, şi se angajează ca majordom la unul dintre cele mai luxoase hoteluri din Dublin. După ce întâlneşte un zugrav, Albert Nobbs încearcă să scape de minciuna în care a trăit atâta timp.

Filmul a primit trei nominalizări la gala Oscar 2012: pentru cea mai bună actriţă în rol principal (Glenn Close), cea mai bună actriţă în rol secundar (Janet McTeer) şi cel mai bun machiaj.

Lungmetrajul „The Door”, de Istvan Szabo, care o are în distribuţie pe Helen Mirren, va deschide, luni, Festivalul Internaţional de Film Anonimul. Prezentat în premieră în România, filmul spune povestea Magdei, o scriitoare în căutarea afirmării, şi a menajerei sale Emerence, o persoană cunoscută şi respectată în cartier, dar foarte solitară. Un eveniment dramatic din viaţa Magdei o determină pe Emerence să dezvăluie anumite momente şi aspecte ale trecutului ei traumatizant, care explică comportamentul ei ieşit din comun. „The Door” ilustrează legătura ce se formează între aceste două femei extrem de diferite şi, totodată, sfârşitul tragic al acestei relaţii.

Filmul este o adaptare a romanului omonim scris de Magda Szabo, pentru care autoarea a primit premiul Femina Etranger în 2004.

De asemenea, cel de-al doilea lungmetraj al lui Tudor Giurgiu, „Despre oameni şi melci”, va deschide Seara Filmului Românesc, pe 7 august, la Festivalul Anonimul. „Despre oameni şi melci” spune povestea unui grup de muncitori care lucrează într-o fabrică aflată în faliment, în România de la începutul anilor ’90. Totul se schimbă când unul dintre băieţi găseşte o soluţie inedită menită să-i salveze colegii de la şomaj şi să scoată uzina din faliment.

Acesta este cel de-al doilea lungmetraj în regia lui Tudor Giurgiu, după „Legături bolnăvicioase” (cu Maria Popistaşu, Ioana Barbu, Tudor Chirilă), care a avut premiera în România în 2006.

Pelicula îi are în distribuţie, pe lângă Andi Vasluianu şi Monica Bârlădeanu, pe Dorel Vişan, Andreea Bibiri, Valeria Seciu, Ovidiu Crişan, Ion Grosu, Clara Vodă, Alina Berzunţeanu, Jean François Stevenin, Robinson Stevenin.

DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Ireal! Ce salariu de nabab încasează o directoare de spital dintr-un orășel din România. Depășește leafa președintelui României!
Capital.ro
Elena Udrea, în lacrimi de fericire. A fost răzbunată. A primit după gratii vestea bombă!
Playtech.ro
Locul la doar o oră şi jumătate de Bucureşti unde sunt doar 15 grade Celsius în aceste zile. Este unic în lume, turiştii străini ne invidiază
DailyBusiness
Pensiile românilor în pericol. Angajații din casele de pensii au declanșat un protest în urma măsurilor fiscale luate de Ilie Bolojan
Adevarul
Dezvăluiri din dosarul generalilor Coldea și Dumbravǎ: acuzații de filaj la avocați, afaceriști si magistrați. Cine e Sorin Georgescu
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Sucurile, produs de lux în România. Mulți români vor renunța
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Nicușor Dan, mai bogat cu 12 milioane de euro! Banii urmează să îi fie virați pe card
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
Capital.ro
Victorie pentru Elena Udrea! Judecătorii au luat decizia: Faptele au fost...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Fonduri de 250.000 de euro pentru o categorie de români
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
România arde, iar în trei țări se moare de frig! Temperaturile extrem de scăzute au dus la moartea a zeci de persoane